Dalajlama sformułował kiedyś 4 podstawowe prawa karmiczne, które wpływają na życie ludzi. Jeśli się je naruszy, konsekwencje będą poważne, czy nam się to podoba, czy nie. Bądź ostrożny i świadomie podejmuj decyzje, aby uniknąć bumerangu.

Pierwsza zasada: możesz wpływać tylko na własne życie, ale twoje decyzje wpływają na tych, którzy są wokół ciebie

Zasada ta została sformułowana przez Dalajlamę XIV w jego książce „Droga przywódcy”. Opowiada ona o trosce o dobro innych i nazywana jest zasadą słusznego działania. Zasada jest prosta: cokolwiek robimy, musimy brać pod uwagę dobro innych. Mówiąc prościej, gdy masz zamiar coś zrobić, zastanów się, czy konsekwencje tej decyzji nie zaszkodzą komuś innemu.

Jeśli nie, można podjąć działania. Jeśli tak, to warto spróbować znaleźć inne rozwiązanie, którego konsekwencje nikomu nie zaszkodzą. Jeśli nie można uniknąć powstania szkody, należy upewnić się, że jest ona uzasadniona, tzn. że zapobiega powstaniu jeszcze poważniejszej szkody.

Druga zasada: wszystko musi być uzasadnione

W swojej książce „The Diamond Cutter” Michael Roach ujął to w następujący sposób: jeśli chcesz osiągnąć zysk, musisz znaleźć kogoś, kto chce tego samego, i pomóc mu. Innymi słowy, szukajcie sojuszników i działajcie razem. Jest to trudne, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do konkurowania ze sobą i nie jesteśmy gotowi poświęcać czasu na pomaganie innym, zwłaszcza konkurentom. Jednak zasada działania wymaga właśnie tego: trzeba pomóc komuś innemu, a wtedy można zyskać więcej.

Trzecia zasada: żyj „tu i teraz”

Rozmyślanie o przeszłości lub o przyszłości odwraca naszą uwagę od tego, co dzieje się tu i teraz. Stare sposoby zachowania i ciągłe marzycielstwo uniemożliwiają nam znalezienie czegoś nowego. Ciągle mówi się nam, że mamy wyznaczać sobie nowe cele i osiągać je, poświęcając się pracy, zapominając o rodzinie i hobby. Kiedy jednak osiągniesz to, nad czym pracowałeś, może to wywołać uczucie rozczarowania i frustracji. Więcej na temat działania zasady „tu i teraz” można przeczytać w książce Stephena Shapiro pod tytułem „Goal-Free Living: How to Have the Life You Want NOW!”. W książce autor przekonuje nas, że życie „tu i teraz” jest nie tylko przyjemne, ale także zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia ogromnego sukcesu.

Czwarta zasada: „Droga jest ważniejsza niż cel” lub zasada rozwoju

Nieustanny rozwój, doskonalenie się, rozpoczynanie wszelkich zmian od siebie - oto sedno tej zasady. Rozwój jest potężny sam w sobie. Robin Sharma napisał w książce „The Leader Who Had No title”: „Kiedy ogarnia cię frustracja, strach i niepewność, rób dalej to, co robisz, i podążaj naprzód, nawet jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz. Bezczynność w obliczu trudnych zmian to najgorsze, co można sobie wyobrazić. Pewna kobieta, która wraz z dwójką małych dzieci przeżyła aresztowanie i zesłanie męża w czasie represji w '37 r., zapytana, co pomogło jej wytrwać, odpowiedziała: „Zawsze przebierałam się na obiad, chociaż nie zawsze mieliśmy ten obiad”.

Główne zdjęcie: google.com