Potocznie zwana jest Amboną.

Skała Preikestolen, położona w norweskim mieście Stavanger, jest uważana za jedną z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych na świecie. Popularnie nazywana jest Amboną, wznosi się na wysokość 604 metrów nad fiordem Lysefjord. Skała znajduje się na liście najbardziej niesamowitych i interesujących zabytków w Norwegii.

foto: storyfox.ru

Brzegi fiordu są praktycznie niezaludnione, co pozwala najbardziej ciekawskim i żądnym przygód turystom cieszyć się zachwycającą, nietkniętą przyrodą.

Dokładnie tak wyglądał tutejszy krajobraz ponad 10 tys. lat temu, kiedy to cofające się lodowce spowodowały powstanie gigantycznej szczeliny, która wypełniła się wodą. Prawie cały fiord Lysefjord jest otoczony potężnymi, stromymi klifami - niektóre mają prawie 1000 metrów wysokości. Piękno tej okolicy można podziwiać z klifu Preikestolen lub podczas rejsu statkiem.

Jednak mimo popularności klifu, nie każdy może się na niego wspiąć. Na Preikestolen nie ma kolejek linowych, a jedynym miejscem stworzonym przez człowieka u podnóża klifu jest parking.

Przed wejściem na skałę należy właściwie ocenić swoje możliwości fizyczne. W końcu podczas wspinaczki organizm jest poddawany dużym obciążeniom ze względu na ciągłe różnice wysokości.

Skała Preikestolen jest jednym z miejsc służących do base jumpingu, czyli skakania ze spadochronem. Nie ma tu jednak zbyt wielu ekstremalnych skoczków spadochronowych, ponieważ duża liczba turystów nie pozwala się rozpędzić.

Według statystyk, do tej pory z klifu skoczyło około 30 000 sportowców.

Główne zdjęcie: storyfox.ru