Prędzej czy później fugi między kafelkami ulegają zabrudzeniu. Przyczyny zabrudzeń są różne, od osadów wapiennych, wilgoci, tłuszczu, sadzy, pleśni, po pozostałości po źle wypłukanych środkach czystości. Ten problem czyszczenia fug między płytkami można jednak łatwo rozwiązać! Przygotuj w domu fantastyczny środek do czyszczenia fug.

Składniki:

  • Woda – 7 szklanek
  • Soda – 0.5 szklanki
  • Sok z cytryny – 1/3 szklanki
  • Ocet – ¼ szklanki

Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. Zaleca się stosowanie tego środka w gumowych rękawicach!

Szare mydło

Jest to naturalny i przyjazny środowisku produkt, który ma właściwości antybakteryjne. Roztworem mydła można umyć wszelkie powierzchnie (naczynia, podłogę, zlew, łazienkę itp.). Szare mydło świetnie się sprawdza w dezynfekcji i zabijaniu zarazków. Sięgnij po zwykłe szare mydło w kostce, a nie po nowoczesne białe mydło o cytrynowym zapachu. Te nowsze nie mają żadnych korzyści zdrowotnych. To mydło jest hipoalergiczne, a więc zupełnie nieszkodliwe dla alergików. Liczba wytłoczona na kostce mydła „72%” oznacza, że zawartość kwasów tłuszczowych w mydle nie przekracza 72%. Szare mydło zawiera dużo alkaliów, dzięki czemu szybko i skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia.

Soda oczyszczona

Ten środek potrafi wyczyścić absolutnie każdą powierzchnię. Soda oczyszczona nie jest w ogóle toksyczna i robi dobrą robotę usuwając brud i pozostawiając powierzchnie błyszczące. Soda oczyszczona szybko usuwa osad z herbaty. Wszystkie szklanki, kieliszki i wazony po zastosowaniu sody oczyszczonej będą lśniły. Rozpuść dwie łyżeczki sody oczyszczonej w jednym litrze wody. Zostaw w tym roztworze naczynia. Jeśli zabrudzenia nie znikają, przetrzyj naczynia gąbką z sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona jest dobra do czyszczenia blatów, ścianek lodówki i mikrofalówki.

Soda oczyszczona szybko usuwa plamy ze sztućców.

Mieszanka z 1 części sody oczyszczonej, 1 części soli i 2 części octu usuwa zatory w zlewie. Wlej tę mieszankę i pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Ten sam sposób pozwoli również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu.

Soda oczyszczona wyeliminuje nieprzyjemne zapachy z lodówki. Wystarczy wsypać 3 łyżki sody oczyszczonej do pojemnika i umieścić go w lodówce.

Zacznij używać sody oczyszczonej lub szarego mydła do mycia koszy na śmieci w kuchni i łazience. Pozwoli to nie tylko utrzymać je w czystości, ale również zdezynfekować.

Do czajnika wsyp łyżeczkę sody oczyszczonej i zagotuj wodę. To samo zrób z pralką.

Wsyp kilka łyżek do pojemnika na proszek i włącz pralkę.

Ocet

To doskonały wybielacz, który szybko zabija zarazki i skutecznie pozbywa się tłuszczu. Ocet jest w stanie usunąć zapachy, podczas gdy sam odparowuje.

Jeśli na patelnię nalejesz odrobinę octu i postawisz ją na małym ogniu, wszystkie zapachy szybko ulotnią się wraz z octem.

Nieprzyjemny zapach z pojemnika na chleb zniknie, jeśli przetrzesz go gąbką nasączoną octem.

Garnki i patelnie łatwiej się czyści, jeśli do wody wlejemy odrobinę octu.

Jeśli Twoja patelnia bardzo się przypaliła, wlej do niej ocet i zostaw na noc. Rano można łatwo zmyć pozostałości zwykłą gąbką.

W kuchni możesz postawić spryskiwacz, aby rozcieńczyć w nim wodę i ocet. Dzięki temu ten środek zawsze będzie pod ręką.

Kuchenki mikrofalowe, emaliowane naczynia i kuchenki gazowe można szybko wyczyścić dzięki zastosowaniu octu.

Tym samym roztworem można również opłukać owoce, dezynfekując je. Ten roztwór octu jest szczególnie przydatny podczas lata, kiedy ryzyko pojawienia się zapaleń jelit się zwiększa.

Nie masz pojęcia, ile zarazków może się zebrać w drewnianych deskach do krojenia. Dlatego koniecznie przetrzyj je roztworem z octu i wody!

Możesz pozbyć się osadu wapiennego w czajniku, dodając ocet do wody i gotując ją.

Mieszając ocet z solą otrzymujemy peeling, który świetnie nadaje się do czyszczenia brudnych garnków.

Musztarda w proszku

Całkowicie zastępuje środek do usuwania tłuszczu. Na talerz (lub inne naczynia ze śladami tłuszczu) wsyp niewielką ilość musztardy w proszku i dodaj odrobinę ciepłej wody. Dzięki temu można szybko umyć talerz, nawet w zimnej wodzie.

Kwas cytrynowy

Doskonały do usuwania osadów wapiennych w pralkach i czajnikach.

Główne zdjęcie: kakao.im