Hipoplazja nerwu wzrokowego to choroba, która prowadzi do ślepoty. Takie nieszczęście dotknęło pewną dziewczynkę z Chin, Gao Ya. Dziewczynka urodziła się niewidoma, a jej oczy nie potrafią nawet dostrzegać światła. Całe życie żyje w kompletnej ciemności, wyobrażając sobie tylko, jak mógłby wyglądać otaczający ją świat.

Matka dziewczynki Yu Lin stara się zrobić wszystko, aby jej córka przyzwyczaiła się do samodzielności i nie była bezradna, jeśli zostanie sama.

foto: lemurov.net

Kobieta wychowuje dziewczynkę, mówiąc jej, jak ma się zachowywać, ale nie jest nadopiekuńcza. Co więcej, Gao Ya, która ma już jedenaście lat, od ponad roku samodzielnie chodzi do szkoły. Przynajmniej tak uważa.

W rzeczywistości Yu Lin wychodzi za córką i podąża za nią przez całą drogę do szkoły, która znajduje się piętnaście minut spacerem od domu.

foto: lemurov.net

- Najtrudniejsze - mówi Yu Lin, - jest powstrzymanie się od pomagania córce, gdy się zgubi. Ale nie mogę jej pokazywać, że jest chroniona. Niech myśli, że nikt jej nie kontroluje. Oczywiście czasami muszę zwrócić uwagę motocyklistów lub kierowców na córkę, ale nadal nie zdradzam swojej obecności.

Yu Lin dokładnie wie, kiedy kończą się jej lekcje i czeka na córkę przed szkołą. Potem znów jej towarzyszy. Dopiero gdy Gao Ya podchodzi do domu, kobiecie udaje się wyprzedzić córkę i otwiera drzwi, jakby cały czas była w domu.

Dzięki temu Gao Ya czuje się dość spokojna i pewna siebie. Jest przyzwyczajona do chodzenia i wyznaczania ścieżki laską i nie lubi nadmiernego współczucia.

Główne zdjęcie: lemurov.net