Przyzwyczajenie jest drugą naturą. Wpływa na nas tak silnie, że nadaje barwę całemu naszemu życiu. Wystarczy kilka nawyków i życie staje się albo łatwiejsze, albo znacznie trudniejsze. Oto 7 nawyków, które najszybciej prowadzą do tego, że czujesz się nieszczęśliwy - pozbądź się ich, a poczujesz potrójny zastrzyk siły i energii:

  1. Dążenie do doskonałości

Zawsze jest ciężko, jeśli jest się perfekcjonistą. Takiej osobie bardzo trudno jest osiągnąć szczęście, ponieważ nawet sposób osiągnięcia musi być doskonały. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zdaniem perfekcjonisty i tak jest w czymś lepszy - dom, mieszkanie, kariera, rodzina, fryzura. Chwile szczęścia dla takiej osoby są bardzo ulotne i rzadkie - tylko wtedy, gdy czuje, że udało się coś osiągnąć i dopóki nie zobaczy, że ktoś inny zrobił to jeszcze lepiej.

  1. Komunikowanie się z ludźmi, którzy zawsze są niezadowoleni z różnych powodów

Człowiek jest istotą społeczną. Nie możemy całkowicie zrezygnować z kontaktów z innymi ludźmi i żyć jak pustelnicy. Osoby, z którymi mamy kontakt, mają na nas dość duży wpływ. Jak można być szczęśliwym, jeśli ciągle wmawia się nam, że życie jest okropne, w większości niesprawiedliwe i okrutne? Dla niektórych ludzi te myśli i opinie są przeważające i dotyczą absolutnie wszystkiego. Najlepiej unikać takich osób i wykluczyć ich ze swojego życia. Jeśli jest to twój wewnętrzny głos, to będziesz musiał popracować nad sobą.

  1. Ciągłe rozmyślania o przeszłości i przyszłości zamiast o teraźniejszości

Każdy zna zasadę „tu i teraz”. Skupiając się na myślach o przyszłości lub przeszłości, tracimy poczucie chwili, która dzieje się w najważniejszym czasie – „teraz”. Częściej łapiemy się na czymś negatywnym, a zdecydowanie rzadziej pamiętamy o tym, co dobre. Snujemy myśli, dlaczego coś się nie udało, dlaczego zostaliśmy odtrąceni, dlaczego nie zrobiliśmy tego, co trzeba. Stare żale, porażki - wszystko to odbiera nam spory kawałek poczucia szczęścia „tu i teraz”. Wszystko ma swój czas - czujemy smutek, analizujemy, wyciągamy wnioski i idziemy dalej.

  1. Porównywanie siebie i swojego życia z innymi

Ktoś inny zawsze ma coś lepszego, nawet jeśli pozostałe sfery życia mogą być znacznie gorsze od twoich. W ogóle ciągłe porównywanie się z kimś innym jest strasznym nawykiem. Im częściej byłeś lepszy pod względem porównań, tym bardziej bolesne będzie, gdy ktoś okaże się od ciebie lepszy.

  1. Skupianie się na negatywnych rzeczach w życiu

Wystarczy stanąć w kolejce, w której jest mnóstwo emerytów, które dowiadują się o najważniejszych wydarzeniach z programów telewizyjnych i radia. Cała ta gadka o tym, że ludzie są ciągle okradani, zabijani, zwalniani z pracy, a „najlepsi” przyjaciele uwodzą mężów i żony. Dla emerytów tego typu wiadomości są bardzo ważne.

  1. Uzależnienie od opinii innych osób

Zanim coś zrobisz, zawsze myślisz: „Co ludzie pomyślą (powiedzą)?”. Możesz mieć poczucie, że jesteś w centrum uwagi wielu osób, zaś naruszając standardowe granice zachowania, uruchomisz mechanizm oceniania. Jeśli próbujesz robić coś nowego, to prawdopodobnie robisz to ukradkiem. Ciągłe oglądanie się za siebie i patrzenie na innych wyraźnie przeszkadza w rozwoju osobistym, a co za tym idzie - w osiągnięciu szczęścia.

  1. Utrudnianie życia

Życie jest ciekawe, ale też niesamowicie skomplikowane. Jednak najciekawsze jest to, że większość utrudnień i przeszkód nie do pokonania tworzymy sobie sami.

Główne zdjęcie: fit4brain.com