Ręczniki frotte, podobnie jak szlafroki, z czasem tracą swoją miękkość. Ale nie przejmuj się, opowiemy o sposobach jak przywrócić tym ręcznikom ich pierwotny wygląd.

Oczywiście zawsze łatwiej jest zapobiegać zmianom, w tym celu wystarczy wiedzieć trochę więcej o ręcznikach frotte. Tkanina jest szczególnie podatna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto tkanina frotte nie lubi wysokich temperatur i długo schnie. Z tego powodu pranie tego typu ręczników wymaga szczególnej ostrożności.

Po pierwsze, należy unikać przepełnienia bębna pralki; tkaniny frotte mają tendencję do zatrzymywania cząstek detergentu, więc potrzebują miejsca, aby się dobrze wypłukać. Idealnie byłoby użyć płynnego detergentu.

Aby ręczniki dłużej zapewniały miękkość nie powinny być prane w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, a już na pewno nie wolno ich wrzucać do wrzątku. Bardzo mocne wirowanie może łatwo zmienić delikatną tkaninę w papier ścierny - dlatego lepiej zdecydować się na delikatne wirowanie.

Suszenie ręczników frotte na zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko będą one bardziej miękkie, ale także będą ładnie pachnieć. Najważniejsze, aby nie suszyć ręczników frotte na słońcu, a w żadnym wypadku nie kłaść ich na grzejnikach czy kaloryferach.

foto: lemurov.net

Ale jeśli ręczniki wyglądają już zupełnie inaczej, oto kilka sposobów, aby uczynić je bardziej miękkimi.

Rozpuść sól, najlepiej morską, w proporcji trzy łyżki na litr ciepłej wody. Namocz ręczniki w roztworze i zostaw na kilka godzin, a następnie dokładnie wypłucz. Podczas prania w pralce można dodać dodatkowo kilka łyżek soli do detergentu. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o wyborze delikatnego trybu.

Kolejnym pomocnikiem w walce o miękkość jest soda oczyszczona. Do prania ręcznego należy namoczyć ręczniki w roztworze trzech łyżek sody na litr wody i pozostawić na około godzinę, a następnie dokładnie wypłukać. W przypadku prania w pralce, sodę oczyszczoną dodaje się do komory i wybiera się dodatkowe płukanie. Miłym bonusem po takim sposobie jest usunięcie plam i nieprzyjemnych zapachów.

Innym sposobem na przywrócenie tkaninie dawnej miękkości jest użycie pary wodnej, najłatwiej jest to zrobić podczas prasowania.

Główne zdjęcie: lemurov.net