Złość i gniew mogą być bardzo niebezpieczne! Przeczytaj dalej i sam zdecyduj: czy powinieneś pozwolić sobie na negatywne emocje, czy lepiej nauczyć się kontrolować swój gniew?

Złość i gniew są niebezpieczne. Mogą być całkowicie sprawiedliwe i zrozumiałe, nie ma się o co obwiniać. Mogą wyrządzić człowiekowi tyle złych lub podłych rzeczy, że gniew i chęć zemsty należą do niego.

Złość i gniew są niebezpieczne. Trzeba panować nad sobą...

Lecz chodzi o to, że ktoś, kto doświadcza silnych i długotrwałych negatywnych emocji, staje się reaktorem jądrowym. Uszkodzonym reaktorem - jest jak wulkan, który tryska rozgrzaną do czerwoności lawą. Chodzi o to, że tego, który wyrządził krzywdę, nie ma w pobliżu. Zazwyczaj go nie ma. Ale są bliskie osoby obok. Co więcej, cały gniew, zemsta i okropne życzenia mogą dotknąć właśnie ich.

To nie jest sprawiedliwe. Jednak zło jest też zwykle czynione niesprawiedliwie. Życie bywa niesprawiedliwe, nic nie można na to poradzić. Trzeba jednak pamiętać: nie chodzi o to, żeby wszystkim wybaczać i być pokornym. Nie chodzi też o to, że bycie złym nie przynosi korzyści. Możesz wybuchnąć w pobliżu ukochanej osoby. Możesz wyrządzić krzywdę, nawet nie mając takiego zamiaru.

Mąż kobiety zostawił ją. Do tego też okradł ją, nie pomagał finansowo, wręcz przeciwnie, zostawił jej swoje długi. Zabrał firmę i cały majątek, który był zarejestrowany na jego krewnych. Kobieta czuła straszną złość, cierpiała i zamartwiała się dniami i nocami, wyobrażała sobie karę dla byłego męża - to zrozumiałe. Mówiła tylko o nim. Nie przeklinając, ale życząc mu źle. I to też jest zrozumiałe. Potem zachorował jej syn. Bardzo poważnie. Swoją drogą bardzo przypominał swojego ojca. Wyglądał zupełnie jak on... Albo inna sytuacja: mężczyzna był zły na swojego szefa, że się nad nim znęca. To się zdarza. Nie mógł zrezygnować z pracy - skąd miałby wziąć pieniądze na utrzymanie rodziny? Znosił upokorzenia, nawet obelgi, ale odczuwał gniew i nienawiść. Potem zachorowała jego żona. Najpierw zaczęła czuć się źle, a potem znaleźli chorobę. Nie potrafili ją wyleczyć.

Albo kobieta była zła na swoją bardzo toksyczną teściową, jednak musiała dobrze się zachowywać wobec niej. Znosiła to ze względu na relacje z mężem. W końcu jej mąż zachorował. Do tego jej najlepsza przyjaciółka, której kobieta opowiadała o swoich zmartwieniach, miała straszny wypadek - choć to nie jej życzono krzywdy! Albo gdy mąż zdradził, para nadal mieszkała razem. Żona udawała, że o wszystkim zapomniała, ale czuła ciągłą urazę i złość. Jej wnuk poparzył się gorącą zupą będąc w ich domu, doznając poważnych poparzeń.

Zwierzęta domowe chorują, gdy właściciel przeżywa silne negatywne emocje. Właściciel traktuje psa lub kota z miłością, czasem nawet przesadza, ponieważ w trudnej sytuacji to właśnie komunikacja z pupilem łagodzi stres i stanowi wsparcie. Potem zwierzę choruje i umiera - często to się zdarza. Ponieważ właściciel jest jak wulkan, jak reaktor jądrowy. Odczuwa gniew i wściekłość, którą przekazuje swojemu pupilowi...

Dlaczego nie należy długo się gniewać na swoich bliskich

To jest najgorsza rzecz w tej sytuacji. Nie dość, że osoba została skrzywdzona, zdradzona, okradziona, moralnie wykorzystana, to teraz może bezwiednie krzywdzić swoich bliskich. Chodzi o to, że staje się toksyczna. Niebezpiecznie jest więc gniewać się i marzyć o zemście. Nie „źle”, „niedobrze”, „brzydko”, „nieetycznie” - nie, to nawet nie o to chodzi. Chodzi o to, że złość i gniew sprawią ból i cierpienie bliskim, a sytuacja będzie się pogarszać.

W takiej sytuacji trzeba panować nad sobą, trzeba radzić sobie ze swoim stanem. Ludzie uciekali się do magii, aby pozbyć się gniewu i złości, ale i ta metoda nie wróży nic dobrego. Za każdym razem gniew będzie się tylko nasilał i stanie się bardziej niebezpieczny i destrukcyjny. Pragnienie zemsty potrafi zniszczyć twoje życie. Może też wyrządzić krzywdę wrogowi, ale główne szkody wyrządzi najbliższemu otoczeniu.

Spróbuj odwrócić swoją uwagę. Kontroluj swoje emocje - to jest możliwe. Nie pozwól im zawładnąć swoim umysłem. Możesz się modlić, jeśli jesteś osobą wierzącą: możesz więcej pracować lub pójść do psychologa, który pomoże ci w zaistniałej sytuacji. Jednak nie bądź zły i wściekły przez długi czas, ponieważ możesz skrzywdzić tych, którzy są wokół ciebie. Nawet jeśli masz całkowitą rację, jeśli twój gniew jest sprawiedliwy, po pewnym czasie staje się potężną niszczycielską energią. Niszczy tych, których kochasz. Nie jest to sprawiedliwe. Rozumiem. Ale w życiu jest wiele niesprawiedliwych sytuacji. Trzeba dbać o bliskie osoby, to jest najważniejsze.

Główne zdjęcie: storyfox