Wielu ludzi chce, a nawet dąży do poznania prawdy, ale niektórzy czynią z tego dzieło swojego życia, podczas gdy inni chcą po prostu rozwiązać jakieś pilne problemy lub znaleźć sens życia. Tak więc starożytny filozof grecki Platon jest z pierwszej kategorii ludzi, którzy poświęcili się tj. całe swoje życie na poszukiwanie odpowiedzi na niezliczoną ilość pytań jakie ciągle pojawiają się we współczesnym życiu.

W społeczeństwie słynnego filozofa zwyczajem było uprawianie sportu, co wynikało z tradycji i obyczajów. Tak więc filozof był prawdziwym sportowcem, brał udział w zawodach, ale nigdy nie wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich. W tym czasie poznał Sokratesa i został jego uczniem. On i jego uczniowie próbowali uratować Sokratesa przed egzekucją, ale im się to nie udało.

Filozof po śmierci Sokratesa wiele podróżował i doszedł do wniosku, że każde państwo, które odwiedził, miało wiele wad i niedoskonałości. Miał więc wiele przemyśleń na ten temat, które do dziś interesują większość naukowców.

Ciekawostką jest, że mit o Atlantydzie został spopularyzowany przez Platona. Jego opowieści o Atlantydzie uznawano za prawdziwe, gdyż już wtedy był bardzo popularnym filozofem i uważano go za uczonego w tej dziedzinie i nie tylko. Posejdon był zakochany w ziemskiej dziewczynie i stworzył z nią takie miejsce. Ludzie, którzy tam mieszkali, mieli w sobie cząstkę boskości. Jednak po jakimś czasie pojawiła się chciwość, zazdrość, gniew i wiele innych złych wad i uczuć. Zeus uwolnił swoją moc i zniszczył Atlantydę.

Z jego dzieł, a raczej zapisów, zachowało się zaledwie 35. Platon wyrażał swoją filozofię, swoje myśli i mądrość poprzez opowieści, dialogi między ludźmi. Bardzo dobre podejście, ponieważ wiele osób uczy się przez porównanie, a najlepsze lekcje w życiu, to właśnie na swoim lub cudzym przykładzie. Najbardziej bezbolesne są oczywiście cudze przykłady; im bardziej szczegółowe, tym lepszy efekt, lepsze zrozumienie.

Ale uczony i filozof to nie jest ktoś, kto dużo mówi czy pisze. Jest to osoba, która dużo się zastanawia, myśli i analizuje.

Praca nad własnymi myślami, wewnętrznym światem jest najtrudniejsza ze wszystkich, nie każdy potrafi sobie z nią poradzić także dla własnego dobra. Platon większość swojego życia spędził wśród innych filozofów i uczonych, w arystokratycznym towarzystwie. Między innymi udało mu się zauważyć bardzo ważny szczegół podczas komunikacji z różnymi ludźmi.

Platon uważał, że należy przeznaczać czas na to, czym się naprawdę człowiek interesuje, zwracać uwagę na to, co przynosi osobiste korzyści, korzyści dla jego życia, dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego. W przeciwnym razie jest to strata czasu. Chodzi o działanie, ale działanie wynika z myśli. W związku z tym należy zastanowić się, czyli myśleć tylko o rzeczach, które są niezbędne i ważne dla człowieka, to oczywiście jest indywidualne.

Głupca można rozpoznać po dwóch rzeczach:

mówi dużo o rzeczach, które nie są dla niego przydatne,

i wypowiada się na temat tego,

o co jego nie pytają. – Platon

Natomiast ten, kto marnuje swoją energię w rozmowach, np. prowadząc rozmowę, która wcale nie jest interesująca, pozbywa się swoich zasobów. Taki człowiek jest głupcem, ponieważ marnuje swój czas.

Gorsza jest sytuacja, gdy człowieka nie da się powstrzymać w rozmowie. Być może próbuje sprawiać wrażenie eksperta w jakiejś dziedzinie, chwalić się przed innymi ludźmi, dowartościowywać się kosztem innych, więc dużo mówi, nawet gdy nie jest pytany.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya