Nie każdy wie, jak właściwie reagować na krytykę. Niektórzy ludzie biorą sobie do serca nawet konstruktywną krytykę. Oto trzy słowa, które pomogą ci poradzić sobie z sytuacją bez ryzyka zniszczenia relacji.

Nie ma idealnych ludzi, więc zawsze znajdą się tacy, którzy chętnie zaczną cię krytykować. Unikanie krytyki ze strony pracowników, administracji, bliskich i znajomych może być trudne. Możesz jednak zareagować na to w odpowiedni sposób. Oto jak się to robi.

3 słowa, aby „unieszkodliwić” kogoś, kto cię krytykuje

Powiedz „Tak!”

Nie jest przyjemnie, gdy ktoś ma do ciebie pretensje. Naszym pierwszym krokiem powinno być kontrolowanie emocji. Zapamiętaj sobie, że każdy ma prawo do własnego zdania.

Jeśli osoba powiedziała ci, co jej się nie podoba, to znaczy, że jest gotowa do konstruktywnego dialogu. Jest w tym znacznie więcej zwykłego ludzkiego zainteresowania niż w milczeniu czy pochwałach.

Spróbuj zobaczyć z perspektywy innej osoby i zgodzić się z nią. To potrafi rozbroić. Dlaczego? Gdy osoba ma pretensje, jest przygotowana do tego, że będziesz się bronić. Ale kiedy słyszy uprzejme „dziękuję” zamiast gwałtownej reakcji, jest zaskoczona.

Odpowiedziawszy na każdą krytykę słowem „Tak!”, jesteśmy już dalej przygotowani, aby dowiedzieć się, co się stało i nawiązać konstruktywny dialog.

„Ale...”

Nie zawsze jest tak, że cudza opinia zgadza się z naszym osobistym postrzeganiem sytuacji. I tu ważne jest wyrażenie własnego zdania. Nie należy jednak się usprawiedliwiać. Potrzebne są argumenty. W efekcie Twój rozmówca zobaczy, że chcesz zrozumieć sytuację. Ludzie, wbrew temu co o nich myślimy, są skłonni zaakceptować wiele rzeczy i zgodzić się na wiele rzeczy, jeśli z szacunkiem wytłumaczy im się powody. W efekcie druga osoba będzie mogła spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

Nasze „ale” wspiera nas i pomaga nam być w miarę stanowczym. Ale uznając prawo drugiej osoby do własnego zdania, nie powinniśmy pozwolić na to, by nas wykorzystywano.

„Możemy...”

Spokojnie wysłuchaliśmy pretensje i wyraziliśmy własne zdanie, poparte argumentami. Teraz nadszedł czas, aby spróbować podjąć wspólną decyzję. Aby przekonać osobę, że masz z nią wspólne zainteresowania, przedstawiaj wzajemnie korzystne i słuszne propozycje.

Jeśli na krytykę odpowiemy „Tak - ale - możemy...”, to negatywny feedback działa na naszą korzyść i daje nam możliwość nie tylko dowiedzenia się czegoś przydatnego i poprawienia pewnych aspektów, ale także wzmocnienia relacji z rozmówcą.

Prawo do popełnienia błędu

Nie jest łatwo przyjąć krytykę, a jeszcze trudniej wyciągnąć z niej wnioski. Są ludzie, którzy nawet konstruktywną krytykę biorą sobie do serca i nie do końca zachowują się adekwatnie. Ale im bardziej człowiek jest inteligentny, tym bardziej pozwala na to, że ktoś może mieć rożne zdanie na temat niego. Rozumie, że tak jak każdy, może popełniać błędy. Gdy uznamy prawo do popełniania błędów, nie tracimy energii na ukrywanie tego przed sobą i innymi. Im mniej będziemy się bać swoich błędów, tym mniej będziemy się stresować. Tym większe będą nasze szanse na osiągnięcie sukcesu. Kiedy jesteśmy otwarci na krytykę, tym łatwiej możemy iść dalej i się rozwijać.

Nie bój się krytyki i reaguj na nią jak najbardziej spokojnie. Przecież czasem może się zdarzyć, że jesteś krytykowany tylko po to, żeby wyprowadzić Cię z równowagi. Jeśli tracisz samokontrolę, stajesz się podatny nie tylko na dalszą krytykę, ale także na negatywne nastawienie innych ludzi. Dlatego najważniejszą zasadą w każdej komunikacji jest zachowanie spokoju i życzliwości.

Główne zdjęcie: google