Merkantylność w relacjach z członkami rodziny, zwłaszcza z rodzicami, często źle się kończy. Wszyscy o tym mówią. Tylko nie każdy może to poczuć - dusze niektórych ludzi pokrywa gruba skorupa. Oto przykład tego typu relacji między dorosłymi dziećmi a ich matką.

Czy nasze dzieci to najlepsi ludzie na świecie? 

Pewna młoda kobieta kupiła mieszkanie. Oczywiście zakup wymagał dużej inwestycji. Kobieta popadła w długi. Aby złagodzić swoją sytuację finansową, zaproponowała matce, aby sprzedała swój stary dom i zamieszkała z nią. Córka malowała przed staruszką świetlaną przyszłość. A mama oczywiście uwierzyła swojej córce i nawet nie zastanowiła się nad tym dwa razy.

Jej zdrowie już trochę podupadało. Mieszkać blisko córki, spędzać czas z wnukami, cieszyć się każdym dniem i nie nudzić się w samotności - czyż nie jest to marzenie każdego rodzica na starość?

Oszustwo córki, czyli jak przekręcić sytuację na swoją korzyść 

I na początku rzeczywiście wszystko było w porządku. Jednak sielanka nie trwała długo. Chora matka, jej chęć wtykania nosa we wszystkie sprawy rodzinne, próba pouczania i mentorowania dorosłej córki zaczęły jej być nie w smak.

Nie było jednak odwrotu: dom został sprzedany, a pieniądze wydane. Ale córka też nie mogła znieść obecności starszej kobiety u swego boku.

Przemyślała to i podjęła drastyczną decyzję: umieścić matkę w domu opieki osób starszych. Wymyśliła pretekst: staruszka będzie miała tam fachową opiekę, a do tego będzie otoczona przyjaciółmi i znajomymi w swoim wieku. Więc nudzić się nie będzie. A w domu przecież siedziała pół dnia sama.

Mamo! Czy o tym właśnie marzyłaś?” 

No i załatwione. Sprytna córka wysłała własną matkę do domu opieki i oddała ją w ręce obcych ludzi. Jej dom stał się cichy, jej życie toczyło się dalej, jakby nic strasznego się nie stało.

Na szczęście staruszka miała jeszcze jednego syna. Ale on mieszkał w innym mieście, więc nie był świadomy tego, co się dzieje.

Kiedy syn przyszedł pewnego dnia odwiedzić matkę, nie zastał jej w domu. Natomiast sąsiedzi opowiedzieli mu, co się stało podczas jego nieobecności.

Młody człowiek udał się do nowego miejsca zamieszkania matki. Zobaczył starą kobietę siedzącą na ławce w parku, głowę zwiesiła w dół i siedziała nieruchomo. A jeszcze niedawno była pełna sił, cieszyła się i śmiała wesoło!

- Mamo! - zawołał i podbiegł do niej. - Mamusiu! Czy o tym właśnie marzyłaś, bawiąc się z nami w ogrodzie, piorąc nasze ubrania, sprawdzając nasze zeszyty? Czy zasługujesz na to, żeby tak się zestarzeć?

Płakali i przytulali się do siebie. A syn, w porozumieniu z żoną, postanowił zaradzić sytuacji.

To jest twój nowy dom - niech ci się tu dobrze żyje!” 

Syn musiał ograniczyć wydatki, ale jego marzenie się spełniło: kupili matce dom. Nie był taki sam jak wcześniej, a nawet jeszcze lepszy. I ogród był większy, i dom miał centralne ogrzewanie i kanalizację.

- Mamusiu, to jest twój nowy dom - niech ci się tu dobrze żyje! - to były słowa, z którymi cała trójka weszła do nowo zakupionego domu. A synowa bezwzględnie wspierała męża, bo teściowa to, według jej słów, druga matka.

Na tym by się skończyła ta historia, gdyby nie jedno "ale".

Jesteś jaka jesteś, ale wciąż jesteś moją matką!” 

W dniu emerytury córka miała w zwyczaju odwiedzać swoją starą matkę. Nie, nie prosiła jej o nic, a jedynie ze łzami w oczach opowiadała, jak trudne jest jej życie pod względem finansowym. A sama matka - tak, tak, sama! - dawała córeczce każdy grosz ze swojej emerytury.

I oto pewnego takiego dnia jej córka przyszła po kolejną "darowiznę". A mamy nawet nie było w domu opieki! Okazało się, że została przeniesiona do nowego domu.

Zawstydzona córka pospieszyła pod nowy adres i była niewymownie zaskoczona nową rezydencją, w której teraz mieszkała staruszka. Dobroduszna córka popędziła do matki, szlochając i załamując ręce: "Jest tak źle, nie mamy w ogóle pieniędzy! A ty jesteś jaka jesteś, ale wciąż jesteś moją matką, więc pomóż mi jeszcze raz!”

Może serce matki znów by zmiękło i staruszka uległaby prowokacji. Tylko w małej sypialni akurat odpoczywał syn - brat niewdzięcznej córki, która już raz oszukała własną matkę.

- Wiesz co, siostro - powiedział. - Ty jesteś mądra, ale ja jestem mądrzejszy. Skoro tak trudno ci żyć, to przeprowadź się tutaj na wieś. Tu zawsze przydadzą się ręce do pracy: Trzeba krowy doić, kury karmić, sprzątać w oborze. A dzieci możesz oddać do domu dziecka - tam są koledzy w ich wieku, fachowa opieka i nadzór. Ale tutaj niech nawet twoja noga nie postanie. Ten dom jest mój, nie mamy. Jeśli usłyszę, że jeszcze raz tu byłaś, będziesz miała kłopoty.

I niewdzięczna córka odeszła z niczym.

Główne zdjęcie: youtube