Jak się okazało, nawet profesjonalni szefowie kuchni nie zawsze wiedzą, jak ugotować ryż na przystawkę. Z tym produktem trzeba być bardzo ostrożnym. Niewiele osób wie, że jakikolwiek ryż zawiera arszenik. Dlatego błędy popełnione w procesie gotowania mogą znacznie pogorszyć nasze zdrowie.

Wszyscy oczywiście wiemy, że ryż jest chłonny. Doskonale absorbuje toksyny, oczyszczając w ten sposób nasz organizm. Jednak w ten sam sposób pochłania wszystkie szkodliwe substancje z gleby. Na przykład arsen, nawozy i pestycydy. Arsen jest również używany do obróbki pojemników, w których przewożony jest ryż. Stosowany jest, aby myszy nie zjadły produktu.

Dlatego konieczne jest przepłukanie ryżu pod bieżącą wodą, aż stanie się całkowicie przezroczysty. Biały nalot powinien całkowicie zniknąć. Jeśli chcesz szybko przygotować danie z ryżu, możesz skorzystać z tej metody. Na przykład Chińczycy i Japończycy generalnie myją ryż przynajmniej siedem razy. Najlepiej jest namoczyć ryż w wodzie przez noc. W ten sposób stężenie arsenu nie tylko zmniejszy się o 80%, a gotowanie zajmie mniej niż 13 minut. Ponadto wstępnie namoczony ryż jest znacznie smaczniejszy niż zwykły ryż gotowany.

Jak ugotować ryż jako przystawkę, aby usunąć arszenik

Stosunek wody do ryżu powinien wynosić 5:1. Oznacza to, że powinno być 5 razy więcej wody niż ryżu. Namocz przez całą noc.

A rano ryż myjemy, aż woda stanie się całkowicie przezroczysta. Następnie ryż należy wysuszyć serwetkami lub ściereczką.

foto: vazhnoznat.com

Do rondla przekładamy 1 część ryżu i zalewamy 1,5 części ciepłej wody. Sól do smaku. Gdy się zagotuje, nastaw minimalny ogień i przykryj pokrywką. Gotujemy w ten sposób przez 10-15 minut, ale pod żadnym pozorem nie zdejmujemy pokrywki.

To wszystko, przed oczami masz przepis na zrobienie najsmaczniejszego i najzdrowszego ryżu. Życzymy smacznego!

Główne zdjęcie: vazhnoznat.com