Wielu uważa, że dla dobrego wzrostu i rozwoju pelargonii potrzebna jest duża doniczka i więcej ziemi. Ale w rzeczywistości to duży błąd. Im większa doniczka, tym większy będzie krzew, ale nie będzie kwiatów. Pelargonia z przyjemnością staje się coraz bardziej „większa” i „wysoka”, że w końcu przestaje mieścić się na parapecie.
Aby pelargonia była duża i obficie kwitła potrzebujesz:
-
Gleba powinna być neutralna lub lekko zasadowa.
-
Wystarczająca ilość potasu i fosforu, aby korzenie mogły to swobodnie wchłaniać. W tym celu wytwarza się ekstrakt wodny.
-
Gleba powinna być dobrze nasycona tlenem i dwutlenkiem węgla.
-
Zimą konieczne jest dokarmianie glukozą, aby pelargonia była bardziej odporna na brak światła.
-
Zapas pierwiastków śladowych, które zakorzeniają procesy metaboliczne. Najważniejsze z nich to mangan, bor i jod.
Wszelkie kompleksy zawierające azot są niebezpieczne dla pelargonii, zwłaszcza jesienią i zimą. Początkujący kwiaciarz bardzo się myli, ufając producentom nawozów kompleksowych. Zasadniczo zawierają dużo azotu. Przyczynia się to do wzrostu zielonych liści.
Przepis od babci na karmienie pelargonii w domu:
Zagotuj dwa litry wody.
Weź 3-litrowy słoik i dodaj 100 g popiołu drzewnego, który należy wcześniej przesortować. Zalej wrzącą wodą. Popiół powinien być świeży i brzozowy.
Po ostygnięciu dodaj 20 g świeżych drożdży. Suche nie będą się nadawać.
Dodaj cztery łyżki cukru i wymieszaj.
Pozostaw roztwór na jeden dzień, a następnie dodaj 10 krysztalików nadmanganianu potasu, 10 kropli jodu i proszku kwasu borowego na czubku noża.
Dodaj pięć kropli nadtlenku wodoru do jednego litra płynu tuż przed podlewaniem.
W rezultacie otrzymasz ług macierzysty, który należy rozcieńczyć w proporcjach 1:2. To znaczy rozcieńczyć 1 litr roztworu w 2 litrach ciepłej wody i do tej ilości dodać 15 kropli nadtlenku wodoru, którego stężenie powinno wynosić 3%.
Nie ma potrzeby podlewania gleby wodą przed karmieniem. Ten roztwór można dodawać do podlewania raz w tygodniu. Roztwór należy przechowywać w temperaturze 0-5 stopni nie dłużej niż miesiąc. W tym czasie zużyjesz cały słoik.
Główne zdjęcie: jemchyjinka.ru