Najpierw musisz wybrać odpowiedni ozór. Są zwykle sprzedawane w stanie zamrożonym. W Moskwie ozór kosztuje 465 rubli, jeśli jest promocja, a zwykła cena bez rabatu to około 700 rubli.

Przygotowanie ozora powinnaś zacząć dzień przed podaniem. Najpierw musisz go rozmrozić. Najlepiej zrobić to 10-15 godzin przed gotowaniem. Wkładam ozór do miski, napełniam zimną wodą i odkładam w chłodne miejsce.

foto: jemchyjinka.ru

Po dokładnym umyciu ozora wkładam go do rondla, napełniam zimną wodą i stawiam na ogień. Od momentu wrzenia wody należy gotować przez 5 minut.

Zasada nr 1

Pierwszą wodę wylewam, zazwyczaj drugą też. Jeśli jednak drugi bulion okaże się przezroczysty, to gotuję dalej. Zależy to od jakości ozora.

Na początku XXI wieku gotowałam ozór razem z babcią, a raczej ona mną kierowała, wtedy zmieniałyśmy wodę 3-4 razy - była trochę mętna. Do tej pory poprawiła się jakość wszystkich ozorów.

Następnie musisz dodać do wody sól i przyprawy. Zawsze kładę posiekaną cebulę, łodygi selera i pietruszki. Przyprawy są następujące: kilka liści laurowych, po jednej łyżeczce czarnego pieprzu i ziół angielskich. Dodaję również łyżkę soli. Ozór powinien być dobrze przyprawiony.

foto: jemchyjinka.ru

W tym bulionie moja rodzina gotuje kapuśniak lub makaron. Zwłaszcza 2 stycznia wszyscy z tego się cieszą, kiedy nikt już nie chce sałatek i świątecznych potraw.

Zasada nr 2

Gotuj ozór na wolnym ogniu przez 4 godziny. Jeśli lubisz twardszy ozór, gotuj mniej, około 3-3,5 godziny.

foto: jemchyjinka.ru

Zasada nr 3

Ozór powinien całkowicie ostygnąć w bulionie, w którym został ugotowany.

foto: jemchyjinka.ru

Dopiero wtedy wyciągnij ozór, usuń skórę, która po schłodzeniu łatwo schodzi.

Najlepsze kawałki pokrój i podawaj w ten sposób, a z resztek możesz zrobić sałatkę.

foto: jemchyjinka.ru

Jeśli będziesz przestrzegać tych prostych zasad, Twój ozór zawsze będzie delikatny i soczysty.

Główne zdjęcie: jemchyjinka.ru