Głównym składnikiem w jagodzie czarnej porzeczki jest witamina C. Tylko 20 gramów porzeczek wystarcza, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na kwas askorbinowy, a jest go jeszcze więcej w lekko niedojrzałych owocach niż w dojrzałych.
Ta porzeczka dojrzewa bardzo szybko i owocuje przez bardzo krótki czas. Dlatego wiele gospodyń domowych próbuje przygotować porzeczkę na zimę. Niektóre robią dżem, niektóre zamrażają w zamrażarce.
Ale ani dżem, ani mrożone jagody nigdy nie zastąpią smaku i aromatu świeżej czarnej porzeczki.
Dziś chcę się z Wami podzielić moim ulubionym sposobem „robienia” porzeczek, z którego korzystam od wielu lat i uważam że jest najprostszy i najbardziej udany.
Składniki:
- Czarna porzeczka – 1 kg
- Cukier – 1 kg (900 g + 100 g)
Zaczynamy
Wcześniej sterylizujemy słoiki i pokrywki. Sortujemy jagody, usuwamy zepsute owoce, odrywamy łodygi i opłukujemy porzeczki pod bieżącą wodą. Umyte jagody przenosimy na sito lub durszlak, aby woda spłynęła.
Rozkładamy czysty ręcznik i koniecznie suszymy porzeczkę, użyjemy tylko suchych jagód.
Przy pomocy drewnianego tłuczka do ziemniaków zacieramy porzeczki. Wiele osób robi to za pomocą blendera, ale ja używam tylko tłuczka.
Dzięki temu jagoda nie zamienia się w tłuczone ziemniaki, a podczas posiłku wyczuwalne są prawdziwe kawałki jagód.
Idealną opcją jest zacieranie jagód bez użycia metalowych przedmiotów. Metal zmniejsza ilość witamin i osłabia smak.
Wsypać cukier do pojemnika z czarną porzeczką. Nie zapomnij zostawić 100 gramów cukru, będziemy go później potrzebować. Całość dokładnie wymieszaj drewnianą szpatułką, aż cukier całkowicie się rozpuści.
Porzeczki układamy w wysterylizowanych słoikach.
Uzupełniamy słoiki do pełna pozostałym cukrem (robimy korek cukrowy) i zamykamy pokrywkami. Słoiki przechowujemy w lodówce.
W mroźne zimowe wieczory otwieramy słoik dżemu z czarnej porzeczki i cieszymy się smakiem lata.
Słoik surowego dżemu z czarnej porzeczki na zimę to najlepsza opcja dla tych, którzy monitorują swoje zdrowie i mają okazję spędzić trochę czasu na zbieraniu jagód. Zimą takie rezerwy pomogą utrzymać odporność i zwiększą witalność.
Główne zdjęcie: google.com