Głównym składnikiem w jagodzie czarnej porzeczki jest witamina C. Tylko 20 gramów porzeczek wystarcza, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na kwas askorbinowy, a jest go jeszcze więcej w lekko niedojrzałych owocach niż w dojrzałych.

Ta porzeczka dojrzewa bardzo szybko i owocuje przez bardzo krótki czas. Dlatego wiele gospodyń domowych próbuje przygotować porzeczkę na zimę. Niektóre robią dżem, niektóre zamrażają w zamrażarce.

Ale ani dżem, ani mrożone jagody nigdy nie zastąpią smaku i aromatu świeżej czarnej porzeczki.

Dziś chcę się z Wami podzielić moim ulubionym sposobem „robienia” porzeczek, z którego korzystam od wielu lat i uważam że jest najprostszy i najbardziej udany.

Składniki:

  • Czarna porzeczka – 1 kg
  • Cukier – 1 kg (900 g + 100 g)

foto: google

Zaczynamy

Wcześniej sterylizujemy słoiki i pokrywki. Sortujemy jagody, usuwamy zepsute owoce, odrywamy łodygi i opłukujemy porzeczki pod bieżącą wodą. Umyte jagody przenosimy na sito lub durszlak, aby woda spłynęła.

foto: google

Rozkładamy czysty ręcznik i koniecznie suszymy porzeczkę, użyjemy tylko suchych jagód.

foto: google

Przy pomocy drewnianego tłuczka do ziemniaków zacieramy porzeczki. Wiele osób robi to za pomocą blendera, ale ja używam tylko tłuczka.

foto: google

Dzięki temu jagoda nie zamienia się w tłuczone ziemniaki, a podczas posiłku wyczuwalne są prawdziwe kawałki jagód.

foto: google

Idealną opcją jest zacieranie jagód bez użycia metalowych przedmiotów. Metal zmniejsza ilość witamin i osłabia smak.

Wsypać cukier do pojemnika z czarną porzeczką. Nie zapomnij zostawić 100 gramów cukru, będziemy go później potrzebować. Całość dokładnie wymieszaj drewnianą szpatułką, aż cukier całkowicie się rozpuści.

foto: google

Porzeczki układamy w wysterylizowanych słoikach.

foto: google

Uzupełniamy słoiki do pełna pozostałym cukrem (robimy korek cukrowy) i zamykamy pokrywkami. Słoiki przechowujemy w lodówce.

foto: google

W mroźne zimowe wieczory otwieramy słoik dżemu z czarnej porzeczki i cieszymy się smakiem lata.

foto: google

Słoik surowego dżemu z czarnej porzeczki na zimę to najlepsza opcja dla tych, którzy monitorują swoje zdrowie i mają okazję spędzić trochę czasu na zbieraniu jagód. Zimą takie rezerwy pomogą utrzymać odporność i zwiększą witalność.

Główne zdjęcie: google.com