Jestem przekonana, że kuchnia powinna zawsze wyglądać idealnie. Staram się czyścić ją na bieżąco. Jest jednak jedno miejsce, które nie podlega tej zasadzie: okap kuchenny. Żadna gospodyni domowa nie myje filtra w swoim okapie po każdym przygotowanym posiłku. I wcale nie musi.

Jeśli z kuchni często się korzysta, to mycie okapu ma sens tylko raz w miesiącu. Jeśli rzadko gotujesz, możesz to robić raz na dwa, trzy miesiące.

Istnieje oczywiście mnóstwo środków czystości, które świetnie radzą sobie z wszelkimi nagromadzeniami tłuszczu i brudu. Ale - i to jest ogromna wada - świetnie radzą sobie z czyszczeniem tłuszczu na zewnątrz, ale nie od wewnątrz. Na koniec otrzymujesz czysty filtr na zewnątrz. Ale przyjrzyj się bliżej, a zobaczysz tłuszcz w środku. To równoznaczne z brudnym filtrem.

Wypróbowałam już chyba wszystkie preparaty na moim okapie kuchennym. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że nagromadzonego wewnątrz tłuszczu nie usuniesz środkiem czyszczącym, nawet bardzo skutecznym.

Próbowałam myć filtry w zmywarce. Efekt jest taki sam, zewnętrzna warstwa filtra wypłukuje się dobrze, ale wewnątrz pozostaje tłuszcz. Jeśli zabrudzenia są spore, zmywarka raczej nie poradzi sobie, nawet z tłuszczem na zewnątrz.

Dzielę się z Tobą moim sposobem:

Wtedy zdecydowałam się na bardziej radykalne działanie. Opowiadam, jak w prosty sposób nauczyłam się osiągać idealną czystość filtra. Metoda jest naprawdę bardzo dobra. Co ważne, nie trzeba w ogóle nic trzeć, cały tłuszcz schodzi bez wysiłku. Na przeprowadzenie tej czynności nie będziesz potrzebowała więcej niż 10 minut.

Proponuję dwie metody przygotowania roztworu do mycia filtra

Do pierwszej z nich potrzebujemy:

  • Do blachy wlej dwa litry wody.
  • Rozpuść w wodzie 3 łyżki sody oczyszczonej.

Druga metoda przygotowania roztworu:

  • Weź blachę do pieczenia. Wlej do niej dwa litry wody.
  • Do wody wrzuć tabletkę do zmywarki.

Zanurz filtry w przygotowanym roztworze. Ilość tej wody wystarczy, aby całkowicie przykryć filtry.

  • Umieść blachę na kuchence. Włącz wszystkie palniki pod tacą.
  • Doprowadź wodę do wrzenia.

Później pozwalam się gotować przez co najmniej 10 minut. Nie martw się, wszystkie plastikowe części przetrwają i się nie zepsują.

Czas gotowania można dostosować samodzielnie.

  • Na powierzchnię wypłyną żółte kulki. To jest właśnie tłuszcz. Jeśli tłuszcz w filtrze jest bardzo uporczywy, można dodatkowo wykorzystać specjalną szczotkę.
  • Jak tylko zobaczysz, że cały tłuszcz ze środka wypłynął na powierzchnię, możesz wyłączyć kuchenkę.

Aby pozbyć się resztek tłuszczu z wnętrza filtra, należy umieścić go w zlewie pod silnym strumieniem gorącej wody.

Nie należy uderzać filtrem o zlew lub inne powierzchnie w celu przyspieszenia usuwania tłuszczu. Filtr wykonany jest z miękkiego metalu, który łatwo się odkształca.

Przy okazji nie wylewam pozostałej wody. Cały tłuszcz, który się wydobył, po wyłączeniu kuchenki osiada na dnie blachy. Pozostałą wodę delikatnie przelewam do garnka, a osad zostawiam na blasze.

Zanurzam w nim zabrudzone ręczniki kuchenne. Teraz garnek z ręcznikami stawiam na kuchence. Gotuję przez 10 minut i na koniec mam: idealnie czysty okap, białe ręczniki i czystą blachę do pieczenia.