Jak przygotować pierogi z wiśniami? Słodkie, pachnące, takie jak u babci. I żeby się nie rozpadały, nie rozpryskiwały soku we wszystkich kierunkach, świetnie wyglądały na talerzu i dobrze smakowały.
JAK PRZYGOTOWAĆ PIEROGI Z WIŚNIĄ
Pierogi wiśniowe można gotować prawie przez cały rok. Używając świeże wiśnie latem i mrożone zimą.
Wydaje się, że w ich przygotowaniu nie ma nic skomplikowanego, ale tylko czasami wychodzą nie tak smaczne, jak byśmy chcieli. Aby tego uniknąć, zacznijmy od analizy popularnych błędów.
Popularne błędy przy robieniu pierogów z wiśniami
1. Nie możesz uzyskać elastycznego ciasta
W cieście do pierogów najważniejsza jest elastyczność. Bez niego pierogi nie będą się dobrze kleić, a podczas gotowania będą pękać. Pierogi z wiśniami, z których wyciekł sok jeszcze przed dotknięciem, wcale nie są tym, co chciałbyś zobaczyć na talerzu.
Dlatego bardzo ważne jest, aby zachować proporcje, przesiać mąkę, nie dodawać zimnej wody (w ciepłej wodzie mąka szybciej uwalnia gluten), do ciasta dodać trochę oleju roślinnego, przy wałkowaniu używać minimum mąki.
2. Nie dajesz ciastu odpocząć
Niepożądane jest natychmiastowe użycie ciasta na pierogi. Z niego musisz uformować kulkę, przykryć ręcznikiem i pozostawić na pół godziny. W tym czasie gluten w mące będzie pęcznieć. Ciasto zwiększy swoją objętość i stanie się gęstsze. Jeśli pominiesz ten krok, ciasto będzie zbyt suche lub zbyt lepkie.
Aby zapobiec wyciekaniu nadzienia
3. Nie robisz nic, aby nadzienie nie wyciekło
W tej kwestii są różne zdania. Po pierwsze wyjmując nasiona ze świeżych wiśni, wkładamy je do durszlaka, aby pozbyć się soku. I po drugie...
Niektórzy eksperci kulinarni zalecają dodawanie do wiśni mąki, skrobi lub kaszy manny, aby wchłonąć nadmiar soku. Inni twierdzą, że psuje to naturalny smak owoców. Każdy sam decyduje, co robić, ale mi się podoba opcja z kaszą manną.
4. Gotujesz w niewystarczającej ilości wody
Ważne jest, aby woda, do której wrzucasz pierogi, nie przestawała się gotować (w przeciwnym razie pierogi zaczną się kleić). Dlatego musisz wziąć większy garnek lub zrobić mniejsze porcje.
5. Nie dodajesz soli do wody
Do pierogów na słodko trzeba również posolić wodę. Chodzi o to, że sól wzmacnia smak. Dzięki niej słodki smak owoców stanie się jeszcze bardziej wyrazisty i pełny.
Przepis krok po kroku na pierogi z wiśniami
SKŁADNIKI:
- Mąka – 320 g
- Wiśnie bez pestek – 320 g
- Gorąca woda – 180 ml
- Olej roślinny – 3 łyżki
- Cukier – 3-4 łyżki
- Kasza manna – 1 łyżka
- Sól – szczypta
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Usuń pestki z wiśni szpilką lub specjalnym narzędziem. Pozwól żeby sok spłyną.
Wlej gorącą wodę do mąki i zamieszaj. Dodaj olej roślinny i ugniataj elastyczne ciasto. Powinno być mocne i nie przylegać do dłoni.
Do obranych wiśni dodaj łyżkę kaszy manny. Kasza manna wchłonie nadmiar soku, pierogi pozostaną soczyste, ale sok nie wypłynie z nich po ugryzieniu.
Ciasto o grubości 2-3 mm rozwałkować na blacie (można je dodatkowo nasmarować olejem).
Za pomocą filiżanki lub specjalnego pierścienia wyciąć w cieście kółka o odpowiedniej wielkości.
Na każde kółko ułóż wiśnie, trochę cukru (opcjonalnie) i mocno ścisnąć brzegi ciasta. Należy zrobić to tak, aby podczas gotowania sok wiśniowy nie wypływał z pierogów.
Doprowadź wodę do wrzenia w dużym rondlu. Posól i gotuj pierogi, aż wypłyną na powierzchnię. Możesz poczekać jeszcze minutę.
Gorące pierogi włożyć do miski. Aby zapobiec sklejaniu się, posmaruj je roztopionym masłem lub posyp cukrem.
Teraz wiesz, jak zrobić pierogi wiśniowe. Nie zapomnij o śmietanie, smacznego!
Główne zdjęcie: takprosto.cc