Chcę zwrócić Twoją uwagę na przepis na pyszne kruche ciasto z dżemem - możesz użyć dżem absolutnie dowolnej konsystencji. Poniżej opowiem jak zagęszczam płynny dżem, żeby zrobić takie ciasto z którego on nie wycieka.

Składniki:

  • Masło – 130 g
  • Jaja – 1 szt
  • Śmietana – 2 łyżki
  • Cukier – 4 łyżki
  • Sól – ½ łyżeczki
  • Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
  • Mąka – 350 g
  • Dowolny dżem – 200 g

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiej do miski, następnie użyj schłodzonego masła i zetrzyj na tarce. Rozcieraj rękami aby powstały okruchy.

foto: google

Następnie dodaj wszystkie pozostałe składniki i ugniataj miękkie ciasto. Gotowe ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny.

foto: google

Po pół godzinie wyjmujemy ciasto z lodówki, odcinamy małą część - odkładamy na bok.

foto: google

Pozostały kawałek ciasta ułóż na pergaminie i rozwałkuj go w okrągłą warstwę, nie jest konieczne, aby krawędzie były równe.

foto: google

Teraz bierzemy płaski talerz, o średnicy nieco mniejszej niż ciasto rozwałkowane, kładziemy go na środku. Pokrój wszystkie wolne części ciasta wokół talerza w paski o szerokości do 1 cm.

foto: google

Zabieramy talerz i przekręcamy wycięte paski w kształcie skorupy ślimaka, a u podstawy rozkładamy i lekko dociskamy. W ten sposób tworzymy brzeg ciasta.

foto: google

Kładziemy dżem na środku ciasta.

A teraz powiem Wam, jak zwykle zagęszczam płynny dżem, na przykład wiśniowy lub malinowy: biorę szklankę dżemu, wlewam do miski, dodaję łyżkę semoliny i zostawiam na chwilę na stole, żeby mieszanina spęczniała. Następnie wlewam do rondla i trochę gotuję. Bardzo podoba mi się ta opcja - semolina w ogóle nie jest wyczuwalna. Chociaż są inne sposoby - na przykład po prostu gotuj dżem dłużej lub dodaj skrobię.

foto: google

Wracając do ciasta

Z pozostałego małego kawałka ciasta możesz zrobić siatkę lub inny rodzaj dekoracji na powierzchni ciasta.

foto: google

Pergamin z ciastem przenosimy na blachę do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na 25-30 minut w temperaturze 180 stopni. Gotuj, próbuj, smacznego!

foto: google

foto: google

Główne zdjęcie: google.com