Chcę zwrócić Twoją uwagę na przepis na pyszne kruche ciasto z dżemem - możesz użyć dżem absolutnie dowolnej konsystencji. Poniżej opowiem jak zagęszczam płynny dżem, żeby zrobić takie ciasto z którego on nie wycieka.
Składniki:
- Masło – 130 g
- Jaja – 1 szt
- Śmietana – 2 łyżki
- Cukier – 4 łyżki
- Sól – ½ łyżeczki
- Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
- Mąka – 350 g
- Dowolny dżem – 200 g
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiej do miski, następnie użyj schłodzonego masła i zetrzyj na tarce. Rozcieraj rękami aby powstały okruchy.
Następnie dodaj wszystkie pozostałe składniki i ugniataj miękkie ciasto. Gotowe ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny.
Po pół godzinie wyjmujemy ciasto z lodówki, odcinamy małą część - odkładamy na bok.
Pozostały kawałek ciasta ułóż na pergaminie i rozwałkuj go w okrągłą warstwę, nie jest konieczne, aby krawędzie były równe.
Teraz bierzemy płaski talerz, o średnicy nieco mniejszej niż ciasto rozwałkowane, kładziemy go na środku. Pokrój wszystkie wolne części ciasta wokół talerza w paski o szerokości do 1 cm.
Zabieramy talerz i przekręcamy wycięte paski w kształcie skorupy ślimaka, a u podstawy rozkładamy i lekko dociskamy. W ten sposób tworzymy brzeg ciasta.
Kładziemy dżem na środku ciasta.
A teraz powiem Wam, jak zwykle zagęszczam płynny dżem, na przykład wiśniowy lub malinowy: biorę szklankę dżemu, wlewam do miski, dodaję łyżkę semoliny i zostawiam na chwilę na stole, żeby mieszanina spęczniała. Następnie wlewam do rondla i trochę gotuję. Bardzo podoba mi się ta opcja - semolina w ogóle nie jest wyczuwalna. Chociaż są inne sposoby - na przykład po prostu gotuj dżem dłużej lub dodaj skrobię.
Wracając do ciasta
Z pozostałego małego kawałka ciasta możesz zrobić siatkę lub inny rodzaj dekoracji na powierzchni ciasta.
Pergamin z ciastem przenosimy na blachę do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na 25-30 minut w temperaturze 180 stopni. Gotuj, próbuj, smacznego!
Główne zdjęcie: google.com