Naukowcy odkryli, że osoba ziewa częściej w odpowiedzi na bliską osobę niż nieznajomego.

Wcześniej istniały „plotki”, że ziewanie zwiększa dopływ tlenu do organizmu. Ale ten wątpliwy wniosek nie został potwierdzony. Następnie eksperci poważnie potraktowali temat - odtajnienie kwestii konieczności ziewania osoby i przyczyny zaraźliwości tego procesu.

Twój mózg jest za duży

Biology Letters ogłosiło wyniki badań. Im bardziej ciało ziewa, tym większy mózg. To prawda, że ​​eksperymenty przeprowadzono na ssakach, ale naukowcy szybko przenieśli ten wniosek na ludzi. Im bardziej masywny mózg, tym szerzej otwieramy usta.

Okazywanie współczucia

Wystarczy spojrzeć na ziewającego człowieka, gdyż jego usta otwierają się dobrowolnie. Zaraźliwość ziewania potwierdzają eksperci. W 2011 roku odkryli, że ludzie ziewają najczęściej w odpowiedzi na pytania krewnych, trochę mniej przyjaciół i wreszcie nieznajomych.

Naukowcy nazywają taki proces zjawiskiem echa - automatyczną imitacją działań innej osoby. Naukowcy z University of Nottingham przedstawili swoją teorię wyjaśniającą, dlaczego tak się dzieje. Kora mózgu, która nie może usiedzieć w miejscu, kontroluje proces odpowiedzi.

Choroby

Zbyt częste ziewanie może sygnalizować problemy zdrowotne. Osoby cierpiące na epilepsję wielokrotnie i ciągle ziewają. Ziewanie może być również zwiastunem zawału serca lub udaru. Symulacja błędnika prowadzi do reakcji, której objawem jest długotrwałe ziewanie.

Główne zdjęcie: volkovysk.by