Zdjęcie grupy pracowników siedzących na belce na dużej wysokości przeleciało po całym świecie i wywołało wiele kontrowersji. Jak właściwie doszło do tych zdjęć?

Grupa budowniczych pozujących na długiej belce. Na jednym zdjęciu pracownicy jedzą obiad i piją, na innym radośnie machają czapkami, na trzecim leżą i odpoczywają. Zdjęcia wykonano w 32 roku ubiegłego wieku podczas budowy kompleksu Rockefeller Center. Zdjęcia miały miejsce podczas ostatniego etapu budowy jednego z wieżowców tego kompleksu - „RCA Buildings” (obecnie „GE Building”). Całkowita wysokość budynku to 260 metrów, a belka znajdująca się na poziomie 69 piętra znajduje się 200 metrów od ziemi.

foto: lemurov.net

Fotograf przez długi czas pozostawał nieznany. Dopiero w 2003 roku, po licznych badaniach eksperckich, autorstwo powierzono Charlesowi Clyde Ebbetsowi. Ale później informacja została obalona i do dziś odważny fotograf pozostaje nieznany.

foto: lemurov.net

Istnieje kilka punktów widzenia na temat tego, jak powstały te niesamowite zdjęcia. Niektórzy nadal uważają, że pracownicy byli rzeczywiście tak nieustraszeni, że byli zrelaksowani i całkowicie spokojni 200 metrów od ziemi bez żadnego zabezpieczenia.

Wiadomo jednak, że prawdopodobnie te zdjęcia są inscenizowane, to znaczy w rzeczywistości budowniczowie nie jedli obiadu ani nie drzemali na niewiarygodnej wysokości, ale specjalnie pozowali w ramach kampanii reklamowej, którą rodzina Rockefellerów, sponsorująca budowę kompleksu, zaaranżowała, aby przyciągnąć najemców. Robotnicy zgodzili się za opłatę narażać się na ryzyko, bo w czasie Wielkiego Kryzysu zwykli ludzie podejmowali się każdej pracy. Grupa, według różnych źródeł, składała się z Hindusów, Szwedów, Irlandczyków i jednego Słowaka, który przesłał żonie zdjęcia i napisał: „Widzisz, jak zawsze jestem z butelką”.

foto: lemurov.net

Niektórzy eksperci twierdzą, że zdjęcia nie są prawdziwe, a wyretuszowane. Tak więc budowniczowie zostali sfilmowani osobno, a następnie zdjęcia zostały połączone w jedno, dzięki czemu powstało wrażenie przebywania na belce całej grupy budowniczych.

foto: lemurov.net

Z innego punktu widzenia ludzie na zdjęciach to zawodowi akrobaci zatrudnieni przez firmę reklamową do promocji prawie ukończonego Rockefeller Center. Ale ta informacja nie ma dowodów. Tak czy inaczej widok z lotu ptaka i nieustraszoność uczestników legendarnej sesji zdjęciowej na wysokości 200 metrów zadziwia i zaskakuje.

Główne zdjęcie: lemurov.net