Każdy z nas przynajmniej raz miał wrażenie, że cały świat jest przeciwko niemu. Jedna porażka następuje po drugiej. Niektórzy z nas rozpaczają i myślą, że to koniec wszystkiego. Inni widzą nową szansę, ponieważ kiedy jesteś na dole, pozostaje tylko jedna droga - w górę.

Oto przypowieść o tym, jak należy patrzeć na świat.

W lesie mieszkała stara kobieta. Mieszkańcy wioski bali się jej. Krążyły pogłoski, że zna zaklęcia i może rzucać klątwy. Ale gdy potrzeba ich do tego zmuszała - prosili ją o pomoc.

Pewien wieśniak znany był z pecha. W życiu doznawał tylko porażek. Zmęczony takim życiem postanowił udać się do starej kobiety.

- Co cię do mnie sprowadza? - zapytała babcia, gdy biedny chłopiec przyszedł do staruszki pewnego letniego poranka.

- Stara kobieto, pomóż mi, proszę. Kłopoty chodzą za mną. Żona mnie zostawiła, poszła do innego. Chata spłonęła, mieszkam z ciotką. Mój koń zdechł i teraz nie ma czym orać ziemi. Już płakać mi się chcę.

- Dobrze, mogę ci pomóc. Chodźmy.

Stara kobieta zabrała chłopca daleko do lasu i zostawiła go na skraju. Chłopiec długo szukał drogi powrotnej, był zdesperowany. Myślał, że zostanie zjedzony przez wilki w lesie. Ale miał szczęście. Wieczorem wyszedł z lasu, westchnął spokojnie. Cieszył się, że żyje i wkrótce wróci do domu. Ciotka nakarmi go kolacją. Widział swoją wioskę – zrobiło mu się ciepło na sercu. Domy, z których kominów wydobywał się dym. Słychać było głosy bawiących się na podwórku dzieci, beczenie kóz, muczenie krów - wszystko jest takie znajome i bliskie.

Chłopiec pomyślał: „Dlaczego się denerwuje. Żyję, jestem młody i zdrowy. Przede mną dużo czasu. Znajdę nową żonę i będę mieć dzieci. Odbuduję dom. Zarobię pieniądze i kupię konia. Wszystko mi się ułoży. Martwię się na próżno. "

I poszedł do wioski. A potem po drodze spotkał starą kobietę. Uśmiechnęła się i powiedziała:

- Mam nadzieję, że nauczyłeś się swojej lekcji. Jeśli jedne drzwi są zamknięte przed tobą, drugie z pewnością będą otwarte. Najważniejsze to rozejrzeć się i uważnie patrzeć. Znalazłeś wyjście z lasu. Mimo wszystko próbowałeś. Tak jest w życiu - zawsze szukaj otwartych drzwi i nie stój w miejscu i nie patrz na zamknięte drzwi.

Główne zdjęcie: leafclover.club