Niektórzy nazywają je gigantycznym latającym zwierzęciem kuskus, inni stosują termin duży latający opos, chociaż w rzeczywistości te stworzenia są mniejsze niż chudy kot. Nawiasem mówiąc, dlatego mogą lądować dzięki błonom między łapami. Niedawno w Australii znaleziono jednocześnie dwa rodzaje zwierząt, które są bardzo podobne do miękkich zabawek.

Uszy, jakie cudowne uszy!

Zwierzę waży zaledwie 1,5 kg w wieku dorosłym, je wyłącznie warzywa, a najbardziej ulubionym pokarmem są liście eukaliptusa. Głodny kuskus może z łatwością wspiąć się na 100 metrów za tym smakołykiem! A potem ląduje jak latająca wiewiórka, umiejętnie manipulując chudym, ale futrzastym ciałem w powietrzu.

foto: lemurov.net

Wcześniej uważano, że istnieje tylko jeden rodzaj tych stworzeń, które są już na wymarciu. Ale ostatnio naukowcy dokonali odkrycia - w rzeczywistości istnieją trzy typy! Wszystkie są bardzo podobne, więc należało przeanalizować ich DNA, aby doprecyzować dane. Tak więc na północy kontynentu żyją najmniejsze latające oposy, w centrum Australii są już większe, a najgrubsze wolą mieszkać na południu. Tam południe kraju ma klimat jak nasza północ, jest trochę chłodnawo, więc puszystym zwierzakom jest tam wygodnie.

foto: lemurov.net

Typy tych zwierząt: powyżej z lewej - północny, poniżej - centralny, a po prawej – południowy

Kuskus, jak wszystkie zwierzęta, mocno ucierpiał podczas zeszłorocznych pożarów. A teraz służby środowiskowe mają trzy razy więcej zmartwień - trzy gatunki muszą być chronione jednocześnie!

foto: lemurov.net

Główne zdjęcie: lemurov.net