Ludzie pewni siebie zawsze cieszą się większym szacunkiem niż ci, którzy cierpią z powodu kompleksu niższości i czują się nie na swoim miejscu w życiu. Silni ludzie z pełną osobowością wydają się bardziej atrakcyjni, budzą uczucie wdzięczności, a czasem nawet podziw, bo rozumiemy, że aby stać się taką osobą, trzeba wykonać nad sobą tytaniczną pracę.

Jakie więc cechy i oznaki sprawiają, że silna osobowość wyróżnia się z tłumu? Jak możesz zrozumieć, że przed tobą jest osoba z silnym kręgosłupem w środku? Psychologowie wymienili 5 podstawowych cech.

Nr 1. Selektywność komunikacji

Silna osoba otacza się ludźmi, którzy są jeszcze silniejsi od niej. Taka osoba wybiera na przyjaciół i rozmówców tych, od których może się czegoś nowego nauczyć, którym muszą starać się dorównać, aby stać się jeszcze silniejszymi, od których mogą się uczyć.

Zwykli prości i bezpretensjonalni ludzie nie są włączani do otoczenia silnej osoby, ponieważ komunikacja z nimi nie powoduje rozwoju, a czasami może go nawet zwalniać.

Nr 2. Przyzwoite zachowanie

Silna osoba nigdy nie zniży się do chamstwa, agresji, znęcania się, zemsty i podstępnych czynów. Nawet jeśli inni są dla niego niegrzeczni, nie przeszkadza mu to. Po prostu przechodzi obok z podniesioną głową.

Nr 3. Argumentacja i uwaga

Taka osoba nigdy nie zacznie stać w obronie swojej pozycji bez ważkich argumentów. Ma jasne i konkretne fakty potwierdzające jego działania. Jednocześnie silna osobowość nie lekceważy opinii swojego przeciwnika, ale uważnie go słucha i bierze pod uwagę.

Nr 4. Przyznanie się do błędów

Silna osoba nie ma trudności z przyznaniem się do błędów. Rozumie, że nie może wiedzieć wszystkiego i że musi uczyć się na błędach. Dlatego przyznaje się do błędnych sądów lub działań, wyciąga wnioski i zaczyna się zmieniać. Przyznanie się do porażki nie szkodzi jej samoocenie.

Nr 5. Bez wymówek

Usprawiedliwienie to cecha ludzi słabych. Silni ludzie mogą przyznać się do winy. Rozumieją, że każdy czyn jest wyborem, który doprowadził do wielu skutków. I że za każdy czyn musisz być odpowiedzialny. Dlatego nie szukają wymówek i nie lubią głupich wymówek innych ludzi.

Główne zdjęcie: volkovysk.by