Nie musisz być profesorem, aby zrozumieć, jak ważny jest prawidłowy sen. W końcu każda osoba, która z jakiegoś powodu nie spała tylko przez jedną noc, a potem musiała być na nogach cały dzień, wie o tym!

Jednak naukowcy nadal badają sen i odkrywają coraz więcej dodatków do długiej listy powodów, dla których dobry sen jest ważny. Jest ich coraz więcej: od utrwalania nowej wiedzy po pozbycie się bolesnych wspomnień i zapobieganie konfliktom z partnerem (wyobraź sobie, że to już udowodniony fakt naukowy).

Niedawno grupa naukowców z Boston University podała kolejny powód, dla którego sen jest po prostu niezbędny. Sen dosłownie wypłukuje z organizmu toksyny, w tym te, które mogą prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera.

Myjnia samochodowa” dla Twojego mózgu

Praca naukowa na ten temat, opublikowana w czasopiśmie Science, opiera się na wcześniejszych badaniach na myszach. Wtedy zasugerowano, że sen fizycznie usuwa toksyny, które gromadzą się w mózgu w wyniku jego funkcjonowania. Naukowcy zadali pytanie: czy coś podobnego nie dzieje się z ludźmi? Bioinżynier Laura Lewis zaprosiła grupę ochotników do wzięcia udziału w eksperymencie, podczas którego musieli spać „pod nadzorem” aparatu MRI.

Wyniki badania dosłownie zaskoczyły!

Laura Lewis odkryła, że ​​podczas „snu wolnofalowego” duże, niespieszne fale płynu mózgowo-rdzeniowego „obmywają mózg”. Odczyty elektroencefalogramu pomogły zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Faktem jest, że podczas takiego snu neurony zaczynają się synchronicznie włączać i wyłączać. A ponieważ przez jakiś czas wszystkie neurony przestają działać, nie potrzebują już dużo tlenu. Oznacza to, że do mózgu napłynie mniej krwi. W tym samym czasie grupa naukowców odnotowała, że ​​podczas „odpoczynku” neutronów płyn mózgowo-rdzeniowy przenika do mózgu, wypełniając pozostałą przestrzeń.

Krótko mówiąc, jeśli odłożyć na bok skomplikowane terminy naukowe, sen pozwala mózgowi „wziąć kąpiel”. W ten sposób wypłukuje się wszystkie toksyny, które gromadzą się tam w ciągu dnia.

Dobra wiadomość dla osób z chorobą Alzheimera, zła wiadomość dla tych, którzy nie śpią

Odkrycie naukowców jest wspaniałą wiadomością dla pacjentów z chorobą Alzheimera, ponieważ to może otworzyć drogę do nowych terapii mających na celu „zwiększenie ilości płynu mózgowo-rdzeniowego przemywającego mózg. Możliwe, że jeśli znajdziemy sposób na pozbycie się wszystkich „śmieci” w mózgu, będzie to prawdziwy przełom w nauce - nie mniej ważny niż wynalezienie leków na chorobę Alzheimera.

Dane będące rezultatem z tego badania są nie tylko bardzo cenne pod względem leczenia osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami psychicznymi, które mogą być spowodowane gromadzeniem się toksyn w mózgu. Są bardzo ważne dla absolutnie wszystkich ludzi, którzy... śpią. To znaczy dla każdego z nas.

Ludzie muszą się wysypiać, aby ich mózg był zdrowy. Po prostu nie ma innego wyjścia. Tak to działa.

Więc następnym razem, gdy zdecydujesz się obejrzeć kolejny odcinek swojego ulubionego programu telewizyjnego o 1 w nocy lub zdecydujesz się spędzić pół nocy w pracy, pomyśl o wyniku tych badań. Wyobraź sobie, ile „śmieci” zgromadziło się w Twoim mózgu w ciągu dnia. Czy naprawdę chcesz, żeby one tam zostały?

Praca i programy telewizyjne nigdzie się nie wybierają. Następnego dnia możesz zrobić, co tylko zechcesz. Masz jeden mózg. Więc wyłącz światło i śpij!

Główne zdjęcie: leafclover.club