W Nowej Zelandii ogłoszono wyniki konkursu „Ptak Roku”. Ten honorowy tytuł przypadł kakapo (papuga jest podobna do sowy), która jest znana z tego, że nie potrafi latać. Ten przedstawiciel pierzastego świata po raz drugi został zwycięzcą. Po raz pierwszy kakapo został „Ptakiem Roku” w 2008 roku.

Konkurs zaczął się w 2005 roku w celu zachowania zagrożonych gatunków ptaków. Na początku 2019 roku na wolności było tylko 147 takich papug, a rok później ich liczba sięgnęła 213 osobników, z których wszystkie żyją tylko w Nowej Zelandii. Wszystkie ptaki są oznaczone, a większość z nich ma imiona. Najsłynniejszy kakapo nazywa się Cirocco, ma nawet własną stronę na Twitterze.

Kakapo jest uważane za jednego z najstarszych ptaków. Wiele milionów lat temu ptaki te potrafiły latać, ale potem straciły tę zdolność, ponieważ na wyspie nie było drapieżnych ssaków. Jednak Europejczycy i Polinezyjczycy, którzy kolonizowali Nową Zelandię, przywieźli ze sobą szczury, koty i gronostaje, które później zaczęły polować na kakapo. Od tego momentu liczba osobników papugi podobnej do sowy zaczęła gwałtownie spadać. Pod koniec lat 90 było tylko 62 przedstawicieli tego rzadkiego gatunku ptaków.

Source: youtube.com

Dziś z powodu drapieżników kakapo są na wymarciu. W celu zachowania populacji ptaki są hodowane w niewoli i osiedlane na wyspach, na których nie ma drapieżników. Ponadto ptaki te słabo rozmnażają się w swoim środowisku naturalnym.

Kakapo wyróżnia dobra natura i wysoka inteligencja. Silnie przywiązują się do osoby, okazując jej swoją miłość.

Główne zdjęcie: mimimetr.me