Obecnie palma domowa jest bardzo popularna, ponieważ roślina wygląda świetnie i prestiżowo, ale cena odstrasza. A co jeśli chcesz egzotyczną palmę, ale cię na nią nie stać? Jest wyjście - samemu ją wyhodować.

Palma daktylowa nie jest kapryśną rośliną, którą można bez trudu uprawiać w domu, najważniejsze jest przestrzeganie instrukcji sadzenia i pielęgnacji. Daktyle są wielkimi miłośnikami słońca, więc roślinie będzie wygodnie od strony południowej. Przez pierwsze pięć lat roślina wygląda bardzo skromnie, dekoracyjne zalety tej palmy pojawią się dopiero po 5-7 latach.

Instrukcje:

Możesz wyhodować palmę daktylową z pestek owoców. Do uprawy tej rośliny nadają się nasiona z suszonych owoców, które sadzi się natychmiast po wyciągnięciu. Zaleca się użycia nasion daktyli Robelen. Jest to nisko rosnąca palma o kilku pniach.

foto: sovkusom.ru

Najpierw ostrożnie wyciągnij pestkę z daktyli i dokładnie wypłucz pod ciepłą wodą. Upewnij się, że nawet najmniejsze cząstki miazgi nie pozostaną na okrywie nasiennej, co może powodować procesy gnicia w glebie po posadzeniu.

Delikatnie spiłuj pestkę pilnikiem do paznokci lub papierem ściernym. Namocz nasiona w ciepłej wodzie o temperaturze około 35 stopni przez trzy dni, zmieniając wodę raz na 6 godzin. Kiedy kości są zauważalnie spuchnięte, można je posadzić w ziemi.

Do sadzenia użyj pojemnik z otworami drenażowymi. Dodaj warstwę ziemi drenażowej i doniczkowej zmieszanej z równymi częściami piasku i torfu.

Posadź namoczone pestki w ziemi pionowo, niezbyt głęboko, na około 1,5 cm głębokości. Umieść pojemnik na nasiona w dowolnym ciepłym miejscu. Nie zapomnij o podlewaniu wodą.

foto: sovkusom.ru

Nasiona rosną przez 1-6 miesięcy. Gdy pierwsze pędy osiągną 8-10 cm długości sadzimy je w osobnych doniczkach o średnicy ok. 9 cm Do doniczki należy włożyć ziemię wymieszaną z dwoma częściami torfu, częściami liścia, taką samą ilością piasku i próchnicy.

foto: sovkusom.ru

Optymalna temperatura dla palmy daktylowej to 22–25 stopni latem i 16–18 stopni zimą. Dobre oświetlenie jest równie ważne dla rośliny. Najważniejsze jest to, żeby nie padało na nią bezpośrednie światło słoneczne, szczególnie latem, w przeciwnym razie nie unikniesz poparzeń. Do podlewania palm używaj ciepłej, ostałej wody. Podlewaj drzewo 3 razy w tygodniu wiosną i latem, a zimą raz w tygodniu.

Zaleca się przesadzanie młodej palmy do nowej doniczki w raz roku, której średnica jest o dwa centymetry większa niż poprzednia.

foto: sovkusom.ru

Chyba się zgodzisz, że uprawianie palmy daktylowej w domu jest absolutnie realne. Nie poprzestawaj na tym, powiększ swoją kolekcję egzotycznych roślin, a wkrótce będziesz mógł stworzyć prawdziwą palmiarnię. W końcu taki ogród zimowy to marzenie każdego hodowcy, co jest całkiem wykonalne.

foto: sovkusom.ru

Główne zdjęcie: sovkusom.ru