Prawdopodobnie wszyscy wiedzą o bajecznych kryształowych butach Kopciuszka. Jaka dziewczyna w dzieciństwie nie marzyła o przymierzaniu całej fortuny na swojej nodze? Pewnie sądzisz, że bajka pozostaje bajką. I tutaj się mylisz! Niektórzy zamożni ludzie nie chcą ograniczać się do bajecznych fantazji i decydują się na realizację swoich marzeń. Dziś opowiemy o najdroższych butach na świecie, cena których szacuje się na miliony dolarów!

Szlachetne buty Jada Dubai za 17 milionów dolarów

Jada Dubai dostarczyła miłośnikom luksusu kolekcję czterech par butów, ozdobionych kamieniami szlachetnymi i złotem. Klejnotem w koronie tej kolekcji, jeśli można zastosować tak skromną definicję do tej pary, są buty Passion Diamond za 17 milionów dolarów. Kształt butów jest dość klasyczny - czółenka ze szpiczastym noskiem. Ale z materiałami i wykończeniami wszystko jest o wiele bardziej interesujące. Buty wykonane są ze skóry naturalnej i pokryte powłoką z czystego złota o najwyższej próbie.

Ponad sto starannie wyselekcjonowanych diamentów ozdabia każdy but wokół górnego obwodu, kończąc na najczystszym 15-karatowym diamencie na samym nosku. Dziś ten model prezentowany jest w jednym egzemplarzu i tylko 50 osób, które uczestniczyły w pokazie prywatnym, mogło zobaczyć i podziwiać ten luksusowy produkt.

Debbie Wingham Heels za 15 milionów dolarów

foto: lemurov.net

Mówiąc o najdroższych butach w historii mody, nie sposób nie wspomnieć o butach stworzonych przez brytyjską projektantkę Debbie Wingham, która zasłynęła już przed tym z bardzo drogich projektów. Wśród nich są tak znane dzieła, jak tort za 1 milion dolarów i sukienka za 6,5 ​​miliona dolarów. Oczywiście projekty te nie mogą nawet konkurować z tym, o którym teraz będziemy opowiadać.

Przez długi czas ta konkretna para butów była uważana za najdroższą na całym świecie. Projektantka zaprojektowała te buty na ekskluzywne zamówienie. Buty ozdobione były 3-karatowymi różowymi diamentami i 1-karatowym niebieskim diamentem, wszystkie zostały uzyskane z prywatnej kolekcji samego klienta. Oprócz kamieni inne materiały, w tym platyna i złoto, okazywały luksus butów. Nawiasem mówiąc, buty zostały uszyte ręcznie złotymi nićmi, a projektantowi zajęło to około 100 godzin.

Buty rzucone w George'a W. Busha za 10 milionów dolarów

foto: lemurov.net

Na naszej liście znajdują się buty uznane za najdroższe wśród męskich butów. Jednak swoją bajeczną cenę otrzymały nie z powodu szlachetnych materiałów z jakich były zrobione, jak w przypadku wcześniej wspomnianych okazów, ale w wyniku bardzo zabawnego incydentu. W 2008 roku, kiedy George W. Bush był prezydentem Stanów Zjednoczonych, w Bagdadzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem samego prezydenta Ameryki. To właśnie na niej iracki dziennikarz Multazar al-Zaidi zaczął rzucać buty w prezydenta George'a W. Busha.

Nawiasem mówiąc, prezydent Stanów Zjednoczonych zdołał uniknąć trafień, ale przez to zapewnił ogromną popularność tym butom. Po tym incydencie znacznie wzrosła liczba odwiedzających sklep producenta tej pary butów, Ramazana Baydana. Ludzie błagali o zrobienie dokładnej kopii i oferowali ogromne sumy pieniędzy za nią. Aby poradzić sobie z nagłym napływem klientów, producent musiał zatrudnić ponad stu kolejnych rzemieślników.

Replika butów z „Czarnoksiężnika z krainy OZ” za 3 miliony dolarów

foto: lemurov.net

A ostatnie buty w tej kolekcji to wytwór Harry Winston Ruby Slippers. Pomysł na tę parę butów był w całości oparty na magicznych czerwonych butach Dorothy, bohaterki z „Czarnoksiężnika z krainy OZ”. Te rubinowe buty zostały zaprojektowane przez Harry'ego Winstona.

Buty oferowane są w jednym egzemplarzu i inkrustowane rubinami i brylantami, dzięki czemu pod wpływem promieni światła nabierają niesamowitego połysku. Ta para jest stale pod opieką, cząsteczki kurzu są z niej dosłownie zdmuchiwane, zachowując w ten sposób jej pierwotny wygląd.

Główne zdjęcie: lemurov.net