Włoski nauczyciel Cesare Kata ze szkoły Polo Scolastico Paritario Don Bosco w nadmorskim mieście Fermo nad Adriatykiem zadał swoim uczniom piętnastopunktowe zadanie domowe na lato. I być może było to najlepsze, co mógł dla nich zrobić!

Praca domowa z Cesare Kata zebrała dziesiątki tysięcy polubień online i zasłużenie! To właśnie znaczy kochać swoją pracę i dbać o uczniów.

15 punktów na lato od Cesare Kata:

1. Spaceruj rano samotnie nad brzegiem morza, patrz na blask słońca na wodzie i zastanów się, co cię uszczęśliwia.

2. Spróbuj użyć nowych słów, których nauczyliśmy się w tym roku. Im więcej możesz powiedzieć, tym ciekawiej będziesz w stanie myśleć, a im więcej będziesz mieć myśli, tym będziesz bardziej wolny.

3. Przeczytaj tyle ile potrafisz! Ale nie dlatego, że musisz to zrobić. Czytaj, bo lato inspiruje marzenia i przygody, a czytanie jest jak latanie. Czytaj, bo to najlepsza forma buntu (przyjdź do mnie po radę, co czytać).

4. Unikaj wszystkiego, co przynosi ci negatywną energię i pustkę (rzeczy, sytuacje i ludzie). Poszukaj inspiracji i przyjaciół, którzy Cię wzbogacą, którzy Cię rozumieją i docenią to, kim jesteś.

5. Jeśli czujesz smutek i strach, nie martw się: lato, jak każda inna cudowna część życia, może dezorientować duszę. Prowadź dziennik, opisz, jak się czujesz (a we wrześniu, jeśli chcesz, przeczytamy go razem).

6. Tańcz i nie wstydź się niczego. Zawsze i wszędzie: nawet na parkiecie, nawet w swoim pokoju. Lato to taniec i głupotą jest nie brać w nim udziału.

7. Pójdź przynajmniej raz zobaczyć wschód słońca. Stań w ciszy i oddychaj głęboko. Zamknij oczy i poczuj wdzięczność.

8. Uprawiaj więcej sportów.

9. Jeśli spotkasz kogoś, kogo naprawdę lubisz, powiedz jej lub jemu o tym tak pięknie i przekonywująco, jak tylko potrafisz. Nie bój się, że zostaniesz źle zrozumiany. Jeśli nic z tego nie wyniknie, to nie jest to przeznaczenie, ale jeśli zostaniesz zrozumiany i uzyskasz odpowiedź, to spędzicie razem lato 2015 i będzie to złoty czas. (Jeśli się nie powiedzie, wróć do kroku 8.)

10. Przeczytaj ponownie nasze notatki z lekcji: porównaj wszystko, o czym czytamy, z tym, co dzieje się w Twoim życiu.

11. Bądź szczęśliwy jak słońce, wolny i nieokiełznany jak morze.

12. Proszę, nie przeklinaj. Bądź uprzejmy i miły.

13. Oglądaj dobre filmy z głębokim przekazem emocjonalnym (w języku angielskim, jeśli możesz), aby zarówno poprawić swój angielski, jak i rozwinąć zdolność odczuwania i marzeń. Niech film nie kończy się napisami końcowymi dla Ciebie, przeżywaj go w kółko, traktuj go jako doświadczenie tego lata.

14. Lato to magia. W lśniącym porannym słońcu i upalnych letnich wieczorach marz o tym, jakie może i powinno być życie. Daj z siebie wszystko i nigdy nie poddawaj się w drodze do swoich marzeń.

15. Bądź dobry.

Główne zdjęcie: leafclover.club