Człowiek spędza we śnie około jednej czwartej dnia. W tym czasie procesy zachodzące w organizmie ulegają spowolnieniu, ale uważa się, że pozycja ciała podczas snu może wpływać na pracę niektórych narządów.

Prezes Rosyjskiego Towarzystwa Somnologów, profesor, doktor nauk medycznych Roman Buzunov opowiedział o tym, że istnieją pozycje do spania, które są przeciwwskazane w chorobach serca.

Buzunov mówi, że dla osób zdrowych nie ma przeciwwskazań dotyczących pozycji do spania. „Jeśli ktoś jest zdrowy i nie ma poważnych chorób przewlekłych, możesz spać tak, jak chcesz: siedząc, leżąc, na plecach, na lewym boku, na prawym - nie ma absolutnie żadnej różnicy. Niektóre dzieci na ogół śpią na czworakach, opierając się na łóżku kolanami i łokciami i śpią dobrze”. - mówi lekarz.

Jednak osoby cierpiące na określone schorzenia powinny zadbać o swoją pozycję w czasie snu. „Twierdzenie, że spanie na lewym boku podczas chorób serca jest szkodliwe, jest mitem.

Tyle tylko, że osoby cierpiące na zaburzenie polegające na zatrzymaniu oddechu podczas snu nie powinny spać na plecach. Zwykle podczas snu w tej pozycji język opada - może to powodować zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, zawał serca i udar mózgu - mówi Buzunov.

- Jeśli dana osoba ma niewydolność serca, we śnie musi zapewnić sobie podwyższoną pozycję wezgłowia - tak, aby znajdowała się powyżej poziomu dolnej części pleców.

Podnieś zagłówek specjalnego, funkcjonalnego łóżka lub połóż więcej poduszek. Wtedy osoba będzie mniej dusić się podczas snu, co zmniejszy ryzyko obrzęku płuc i innych konsekwencji ”.

Główne zdjęcie: volkovysk.by