Jake i Mary Jacobs są razem 70 lat, ale ich międzyrasowa historia miłosna była bardzo trudna. A silny związek tej niesamowitej pary jest przykładem dla wielu ludzi.

foto: lemurov.net

Jake, ciemnoskóry mężczyzna, przybył do Wielkiej Brytanii z Trinadadu w latach czterdziestych XX wieku, aby zapisać się do armii brytyjskiej i wziąć udział w II wojnie światowej. Mężczyzna uczęszczał na kursy komunikacji w Lancashire, a młoda piękność Mary chodziła do tej samej uczelni na kursy stenograficzne.

foto: lemurov.net

Początkowo Mary i Jake byli przyjaciółmi, ale potem mężczyzna zaczął nią się opiekować, a wkrótce dziewczyna poddała się i pokazała swoje uczucia. Ale w czasach uprzedzeń rasowych takie relacje były potępiane przez społeczeństwo, więc para miała trudności. Rodzina Mary przesłuchała dziewczynę i zabroniła jej komunikowania się z ciemnoskórym Jake'iem.

foto: lemurov.net

Zakochana para spotykała się w tajemnicy, ale po zakończeniu działań wojennych Jake został zmuszony do powrotu do swojej ojczyzny, chociaż nie pozostał tam długo i wrócił do Wielkiej Brytanii, aby zostać na zawsze z ukochaną. Ale ojciec Mary nie wpuścił narzeczonego swojej córki do domu i postawił dziewczynce ultimatum: albo rodzina, albo Jake. Mary nie zrezygnowała ze swoich uczuć i wyprowadziła się z domu, zdając sobie sprawę, że nigdy więcej nie przekroczy jego progu.

foto: lemurov.net

Para zdecydowała się na ślub, ale prawie wszędzie odmawiali zawarcia małżeństwa międzyrasowego. Tylko jedna kobieta zgodziła się zarejestrować ten związek, więc w 1948 roku Jake i Mary zostali małżonkami. Mieszkali w Birmingham i początek ich życia rodzinnego nie był łatwy. Nikt nie chciał zatrudniać czarnego mężczyzny, a także nie wynajmowali mieszkania mężowi i żonie.

foto: lemurov.net

Na szczęście Mary znalazła pracę jako nauczycielka i otrzymała mieszkanie komunalne na przedmieściach. Przez długi czas ukrywała przed szefostwem, że jej mąż jest ciemnoskóry. Niemniej jednak życie stopniowo się poprawiało, a para zdecydowała się na dziecko. Ale nawet tutaj para stawiała czoła próbom: urodził się martwy chłopiec, a Mary usłyszała straszną wiadomość o bezpłodności.

foto: lemurov.net

Po wszystkich trudach Jake i Mary wrócili do swojego życia. Mężczyzna dostał pracę w fabryce, a potem na poczcie. Zapraszając gości, Mary ostrzegła wszystkich, że jest żoną ciemnoskórego mężczyzny, dlatego nie wszyscy przychodzili do domu małżonków.

foto: lemurov.net

Stopniowo zmieniał się stosunek społeczeństwa do małżeństw międzyrasowych i dziś takie relacje są normą. Ale Mary i Jake musieli pokonać wiele przeszkód, a mimo to para jest razem już 70 lat i inspiruje wszystkich, udowadniając, że prawdziwa miłość jest zdolna do wszystkiego.

Główne zdjęcie: lemurov.net