Współczesne społeczeństwo wyrządza naszej planecie wiele złych rzeczy, a wiele niewinnych zwierząt cierpi z powodu okrutnych ludzi z bronią w rękach. I chociaż wielu ludzi na całym świecie poświęca swoje życie obronie praw tych, którzy nie mogą się bronić, ale jeszcze przez długi czas nie będziemy w stanie wyplenić tak ohydnego zjawiska jak kłusownictwo.

Ale zawsze znajdą się tacy, którzy przywrócą naszą wiarę w ludzkość. Na przykład strażnicy w Parku Narodowym Wirunga (DR Kongo).

Strażnik Mathieu Chamavue niedawno udostępnił niesamowite zdjęcie, które szybko stało się popularne.

foto: binokl.cc

Na zdjęciu jeden ze strażników pozuje z dwoma gorylami żyjącymi w rezerwacie, gdzie są chronione przed kłusownikami i konfliktami zbrojnymi. Park Narodowy Wirunga jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z ochroną składającą się z ponad 600 strażników leśnych.

W przeszłości rezerwat bardzo ucierpiał na skutek wojen i lokalnych bitew. Ponadto kłusownicy zabijają goryle na mięso i tradycyjną medycynę. Strażnicy walczą o bezpieczeństwo zwierząt, a ich bliski związek jest widoczny nawet na zdjęciu.

foto: binokl.cc

Wszyscy strażnicy przechodzą intensywne szkolenia, gdyż praca na rzecz ochrony rezerwatu jest niezwykle niebezpieczna.

Ale ta trudna i niebezpieczna praca jest nagradzana wyjątkowym podejściem dzikich naczelnych do swoich opiekunów.

foto: binokl.cc

Wirunga to jeden z najbogatszych rezerwatów bioróżnorodności na świecie: żyje tu 218 gatunków ssaków, 706 - ptaków, 109 - gadów, 78 - płazów i 22 - naczelnych. Prawie jedna trzecia światowej populacji goryli zagrożonych wyginięciem znajduje się w Wirunga. Podczas prac zginęło 179 strażników, którzy bronili goryli.

„Jest między nami związek. Strażnicy i goryle mają bardzo, bardzo bliskie relacje ”- mówi André Bauma, dyrektor Centrum Senkwekwe.

Centrum zostało założone w 1925 roku w celu ochrony bioróżnorodności rezerwatu, w którym żyje 880 ostatnich goryli górskich na świecie. W 1979 roku rezerwat został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W zeszłym roku popularne stały się zdjęcia innego strażnika, który zaprzyjaźnił się z osieroconym gorylem.

foto: binokl.cc

Na zdjęciu strażnik pociesza goryla, który bardzo martwił się śmiercią swoich rodziców; padli ofiarą kłusowników, jak wielu innych.

foto: binokl.cc

A ty co myślisz o kłusownictwie?

Główne zdjęcie: binokl.cc