Endokrynolog i kandydat nauk medycznych opowiedziała, jak nie dopuścić do chronicznej bezsenności.

Według niej jest to jedna z najczęstszych chorób, a „nawyk spania cztery do pięciu godzin później może być zbyt kosztowny”.

„Przede wszystkim trzeba kłaść się spać i budzić się mniej więcej w tym samym czasie. W ten sposób regulowane są rytmy dobowe - najważniejsza rzecz w naszym organizmie” - powiedziała specjalistka na swoim Instagramie.

Dodała, że ​​w sypialni powinno być ciemno i chłodno. Ponadto na dwie do trzech godzin przed snem lepiej nie ćwiczyć, zrezygnować z obfitej kolacji, herbaty lub kawy.

„W ciągu dnia przynajmniej pół godziny należy spędzić na świeżym powietrzu, najlepiej pod słońcem. Jeśli lubisz zdrzemnąć się w ciągu dnia, to należy to zrobić przed 15.00. Na godzinę przed snem należy przełączyć się w tryb cichy: wyłącz telewizor, przestań co minutę przeglądać portale społecznościowe. Lepiej wziąć kąpiel i poczytać książkę ”- rekomenduje.

Bezsenność może być również spowodowana alkoholem („bardzo pogarsza jakość snu”) oraz lekami, które zakłócają sen. Takie właściwości mają na przykład leki na astmę i ciśnienie krwi - powiedział ekspert.

„Jeśli bardzo mało śpisz w dni powszednie i starasz się wysypiać w weekendy, to maksymalnie możesz pozwolić sobie na dodanie kilku godzin snu. W przeciwnym razie będziesz miał inne zaburzenie – zmęczenie spowodowane różnicą czasu, zmiana strefy czasowej” - podsumował lekarz.

Główne zdjęcie: google.com