Ludzkość od dawna próbuje zobaczyć Marsa z bliska - od 1971 roku, kiedy radziecki łazik marsjański próbował wylądować na Czerwonej Planecie. Jednak pierwsze kolorowe zdjęcia wykonał amerykański „Viking-1” w 1976 roku. Jednak nie dorównują one wykonanym przez współczesne łaziki. Kanał YouTube ElderFox Documentaries wykorzystywał wysokiej jakości panoramiczne obrazy planety w ostatnich latach, aby przywrócić ich prawdziwy rozmiar i pokazać je w wideo 4K.

foto: storyfox.ru

Slajdy były materiałem wysłanym przez łaziki Spirit (pracował od 2004 do 2010), Opportunity (od 2004 do 2018) i Curiosity (pracuje od 2012).

foto: storyfox.ru

Łaziki robią zdjęcia Marsa w bardzo dobrej jakości, ale do transmisji na Ziemię trzeba je skompresować, nie wspominając o wideo, które nie jest transmitowane z Czerwonej Planety.

foto: storyfox.ru

Teraz eksperci zwrócili oryginalny rozmiar zdjęć. Wideo jest wykonane w jakości 4K - to format 2160p, który stał się standardem dla telewizorów o rozdzielczości 3840x2160 pikseli, czyli czterokrotnie większej niż w Full HD.

foto: storyfox.ru

Wszystkie zdjęcia są prawdziwe, z wyjątkiem tego, że na niektórych zdjęciach „niebo” jest zrobione w kolorze niebieskie, aby ułatwić naukowcom rozróżnienie powierzchni, która zwykle łączy się z tą samą zakurzoną czerwoną przestrzenią wokół.

foto: storyfox.ru

I chociaż nasi przodkowie prawdopodobnie myśleli, że w 2020 roku będziemy mogli latać i żyć na Marsie, nawet od tego jednego filmu z innej planety, a nawet w tej jakości są gęsie skórki!

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: storyfox.ru