Kiedy jesteś szczęśliwy, chcesz, żeby cały świat o tym wiedział. Jednak szczęście, jak wiesz, ma się dobrze tylko w ciszy, z dala od zazdrosnych oczu. Nie bez powodu istnieje takie rosyjskie przysłowie: „Jeśli czymś się pochwalisz, stracisz to. Szczęście lubi ciszę”. Oprócz szczęścia są inne rzeczy w życiu, o których najlepiej nie mówić.

Twoje plany

Nie, nie mówimy oczywiście o zamiarze kupienia sokowirówki czy jutrzejszego wyjścia do kina (choć czasem takie drobiazgi lepiej zostawić dla siebie), ale o sprawach bardziej globalnych. Plany, zwłaszcza te dalekosiężne, nie powinno się o nich mówić, dopóki nie przyjmą mniej lub bardziej rzeczywistych cech, a nawet lepiej, dopóki się nie spełnią. Jest kilka powodów tego środka ostrożności: po pierwsze, plany są często tylko pomysłami, które łatwo giną pod presją krytyki i sceptycyzmu innych ludzi, a po drugie, po uzyskaniu części aprobaty, osoba najprawdopodobniej już je wdroży z mniejszą gorliwością.

Dobre uczynki

W chrześcijaństwie całe dobro, które czynicie, musi być wykonywane w tajemnicy. I wtedy według słowa apostoła: „Ojciec wasz, który widzi tajemne, odda wam jawnie”. Jest to absolutnie prawdziwe w przypadku wyznawców jakiejkolwiek innej religii. Osoba, która chwali się swoim patronatem i pomocą na każdym kroku, nie budzi podziw, ale pogardę. Już same dobre uczynki stają się dla niego pokarmem dla zadowolonego z siebie „ego” i powodem do pozerstwa. Indyjscy mędrcy mówią, że nic nie zabija miłości tak jak duma.

Asceza

Powinieneś także milczeć o tym, jak surowy jest twój styl życia. Abstynencja podczas snu, jedzenia, życia seksualnego jest pożyteczna, ale tylko wtedy, gdy łączy się z elementem emocjonalnym.

Odwaga i bohaterstwo

Wewnętrzne próby, które znosimy, mają nie mniejszą wartość niż próby zewnętrzne. Jednak te pierwsze są widoczne dla ludzi gołym okiem, te drugie pozostają tajemnicą. Dlaczego miałbyś o nich milczeć? Tutaj muszę powiedzieć coś specjalnego. Z jednej strony otrzymałeś już nagrodę w postaci mądrości i doświadczenia, a z drugiej uchroni Cię to przed nadmierną dumą i chwaleniem się.

Wiedza duchowa

To, co możesz zawierać, nie każdy potrafi. Nie pochlebiaj sobie. Twoje wewnętrzne zmiany będą odzwierciedlone w Twoim życiu, więc cokolwiek by to nie było, zachowaj wszystko w sobie.

Problemy rodzinne

Jeśli jesteś żoną, milcz w obecności przyjaciół i krewnych na temat wad męża. Jeśli jesteś mężem, nie mów nic złego o swojej żonie. Nie rozwiążesz w ten sposób konfliktów, ale ludzie nie będą mieli dobrej opinii o twoich bliskich. Rodzina jest silna, gdy własne brudy pierzesz we własnym domu.

O niewłaściwym zachowaniu i negatywnym nastawieniu innych ludzi

Możesz pobrudzić swoje buty lub swoją duszę. Dusza brudzi się plotkami, powtarzaniem czyichś czynów, potępieniem, brzydkimi słowami. Jeśli byłeś świadkiem czegoś takiego, pozwól tej negatywności umrzeć w ciszy twojej duszy. Nie przenoś dalej tej infekcji.

Zgodnie z klasycznym wyrażeniem milczenie jest dobre, bezpieczne i piękne.

Główne zdjęcie: lavender.land