W diecie - jako suplement diety wzbogacający organizm w przydatne kwasy tłuszczowe. Mąka z jego nasion jest używana do wypieków, dodawana do różnych potraw, sałatek.

Ubrania z lnu z powodzeniem zdobywają nagrody na międzynarodowych pokazach mody. W budownictwie również wykorzystuje się włókno lniane. Wartość i użyteczność tej rośliny jest niezaprzeczalna.

Drobne nasiona lnu, które są pod baczną uwagą lekarzy i naukowców, nigdy nie przestają zadziwiać swoimi właściwościami i ilością pierwiastków przydatnych dla życia ludzkiego organizmu. To o nich będziemy rozmawiać.

1. Siemię lniane oczyszcza i usuwa z organizmu toksyny i pasożyty.

2. Pektyny i błonnik zawarte w nasionach wiążą metale ciężkie.

3. Zawartość aminokwasów tłuszczowych jest dość wysoka, a to jest szczególnie ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju całego organizmu, sprawnego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. W ten sposób Omega-3 sprzyja rozrzedzaniu krwi, wykluczając tworzenie się zakrzepicy, miażdżycy i zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego.

4. Brak selenu, właściwy dla mieszkańców dużych miast, przywracany jest dzięki zastosowaniu nasion lnu. Ten ważny pierwiastek zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i onkologicznych.

5. Nasiona lnu zawierają dużo potasu, który wiąże wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Jego niedobór powoduje problemy z układem wydalniczym organizmu, wywołuje obrzęki. Tutaj nasiona te mogą rywalizować z bananami, które są uważane za źródło tego pierwiastka.

6. Witamina B i lecytyna wchodzące w skład siemienia lnianego służą jako niezawodna ochrona komórek nerwowych, chronią zdrowie psychiczne człowieka i zapobiegają depresji.

Oto niektóre fakty dotyczące tej małej i skromnej rośliny o niebieskich kwiatach. Obdarowała ją natura, naprawdę hojnie i wszechstronnie.

Główne zdjęcie: volkovysk.by