Starzenie się jest nieuniknione i przeraża wszystkich swoją nieuchronnością. Ale starzenie biologiczne to nie wiek, to stan organizmu. Po jednym sposobie możesz zrozumieć swój wiek biologiczny - jak mówią naukowcy, którzy wymienili pierwszą oznakę starzenia się, o której nikt wcześniej nie wiedział. Okazuje się, że za pomocą jednego prostego testu możesz określić swój prawdziwy wiek biologiczny i zrozumieć, czy już rozpoczął się proces starzenia.

W jaki sposób objawia się starość? To nie są zmarszczki, jak wielu może pomyśleć. To utrata sprężystości i elastyczności. Im człowiek jest starszy, tym trudniej jest mu kontrolować swoje ciało, tym trudniej jest mu wykonywać aktywność fizyczną.

Dlaczego następuje utrata elastyczności i sprężystości? Naukowcy odkryli, że jest to spowodowane występowaniem zacisków mięśniowych i skurczów odruchowych, które występują z powodu ciągłego narażenia psychiki na stres. Nazywa się to amnezją sensoryczno-motoryczną, stan, w którym organizm „zapomina”, jak się poruszać. Dlatego w wieku 40 lat wielu już ma do czynienia z faktem, że nie może pochwalić się dawną elastycznością i siłą mięśni.

Utrata elastyczności jest pierwszą oznaką starzenia się

Pierwsza oznaka starzenia się - stan organizmu, gdy zmniejsza się elastyczność więzadeł i mięśni, pojawiają się bóle stawów, skrzywienie kręgosłupa, kulawizna i sztywność ruchów.

Relaksacja i medytacja już nie wystarcza, aby złagodzić napięcie mięśni wywołane stresem. Jedynym sposobem jest codzienne uprawianie sportu, rozgrzewka, ćwiczenia, gimnastyka.

Sport w zasadzie leczy organizm. Zwróć uwagę, ludzie, którzy regularnie uprawiają sport lub przynajmniej wykonują poranne ćwiczenia, czasami wyglądają na kilkadziesiąt lat młodziej niż wskazuje ich prawdziwy wiek.

Przedwczesne starzenie się jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które prowadzą siedzący i nerwowy tryb życia, dużo pracują przy komputerze, jedzą fast food i nie uprawiają sportu.

Prosty test określający Twój wiek biologiczny na podstawie elastyczności

Bardzo łatwo jest zidentyfikować pierwsze oznaki starzenia się w postaci utraty elastyczności. Rozgrzej trochę mięśnie. Następnie rozstaw stopy na szerokość barków i staraj się sięgnąć podłogi opuszkami palców. Zgodnie z wynikami zobacz, w jakim wieku jest Twoje ciało.

  • 20-30 lat - udało ci się całkowicie położyć dłonie na podłodze;

  • 40 lat - dotykasz podłogi tylko opuszkami palców;

  • 50 lat – udało się dosięgnąć tylko golenie;

  • 60 lat lub więcej - sięgasz tylko do kolan.

Elastyczność można i należy rozwijać w każdym wieku - to gwarancja zdrowia i zapobieganie zastojom płynów w tkankach organizmu.

Główne zdjęcie: volkovysk.by