Występuje kilka rodzajów rysia: pospolity, kanadyjski, pirenejski i rudy. To ta ostatnia odmiana łatwo poddaje się udomowieniu. Ryś rudy jest również nazywany Bobcat. Różni się od innych gatunków niewielkimi rozmiarami. Długość ciała wynosi 60-80 cm, a waga od 6 do 11 kg. Zwierzęta te mają krótkie łapy, dlatego czasami nazywane są „jamnikami cętkowanymi”, również mają krótkie ogony.

Jeśli oswoisz czerwonego rysia we wczesnym dzieciństwie, stanie się czułym zwierzakiem i będzie zachowywał się przyjaźnie wobec ludzi. Siedliskiem rysi jest Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. Zwierzęta osiedlają się nie tylko w lasach, ale także na terenach pustynnych i na obrzeżach miast.

Mieszkańcy miasta North Granby w Connecticut mogą być o tym przekonani. Rodzina niedawno przeniosła się w te okolice. Niedaleko ich domu jest las, więc małżonkowie nie są już zaskoczeni odwiedzaniem wiewiórek i przylatujących ptaków. Ale kiedy dwa młode rudego rysia wbiegły na ich podwórko, właściciele byli trochę zaskoczeni.

Source: youtube.com

Wtedy młode zaczęły często przychodzić na dziedziniec rodzinnej pary. Pewnego razu gospodyni rzuciła piłkę do maleństw. Byli tacy szczęśliwi i zaczęli się z nią bawić, jak prawdziwe kocięta domowe.

Główne zdjęcie: mimimetr.me