Orchidea to jeden z ulubionych kwiatów domowych wielu kobiet. W rzeczywistości to nie jest przypadkowe, ponieważ ta roślina ma kobiecą energię. Kiedy orchidea kwitnie i pachnie, radują się nie tylko nasze oczy, ale także nasza dusza, bo kontemplacja natury dodaje sił.

Jednak każdy, kto uprawia storczyki, wie, że ta roślina jest dość wybredna. Dlatego nie jest łatwo osiągnąć bujne, zdrowe kwitnienie. Jest wiele niuansów, które musisz znać, aby ten kwiat był zdrowy. Jeden z tych niuansów dotyczy łodygi orchidei. Czy konieczne jest usunięcie jej natychmiast po kwitnieniu, czy lepiej ją zostawić - to pytanie zadaje wielu amatorskich hodowców kwiatów.

Ten artykuł odpowie na to pytanie. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz zachować zdrowy kwiat w przyszłości.

Całkowite usunięcie łodygi

Wielu miłośników kwiatów woli odciąć łodygę natychmiast po wyblaknięciu ostatniego kwiatu i można ich zrozumieć, ponieważ z punktu widzenia estetyki roślina bez łodygi wygląda bardziej atrakcyjnie. Jednak podejmując taką decyzję trzeba wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale także stan rośliny. Bez wątpienia warto usunąć zaschniętą, pożółkłą łodygę - gdy jej czubek wyschnie, jest to sygnał, że roślina potrzebuje odpoczynku.

To samo należy zrobić, jeśli orchidea jest mała, zakwitła po raz pierwszy i nie miała jeszcze czasu na uformowanie dobrej rozety liściowej. Jeśli łodyga zostanie pozostawiona, roślina po prostu nie ma wystarczającej siły, aby wyhodować tę pęd i osłabi się jeszcze bardziej.

Możesz całkowicie usunąć łodygę dorosłej orchidei, nie czekając, aż wyschnie. Ta opcja przyniesie roślinie wiele korzyści:

  • po pierwsze, nie marnuje energii i użytecznych substancji, aby zachować żywotność tego pędu, a będzie w stanie skierować je do wyhodowania rozety liści i korzeni;

  • po drugie, roślina odpocznie i wkrótce wypuści nowe łodygi z bocznych pędów.

Jednak tu jest druga strona medalu. Doświadczeni hodowcy kwiatów uważają, że należy usunąć tylko całkowicie wysuszoną łodygę, a tłumaczą to faktem, że w ten sposób roślina będzie w stanie zwrócić przydatne substancje wydane na ten pęd.

Częściowe usunięcie

Jeśli łodyga pozostaje mocna i zielona przez długi czas, ale nie podoba ci się pojawienie pustej szypułki, można ją częściowo odciąć, zachowując kilka pąków kwiatowych. Możliwe, że z tych pąków utworzą się nowe pędy lub kwiaty, co doprowadzi do dalszego kwitnienia orchidei. Najpierw musisz sprawdzić łodygę pod kątem obecności małych pąków.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie odmiany uprawianych orchidei mają pąki na łodygach, więc w większości przypadków częściowe przycinanie nie ma sensu. Jednak nie dotyczy to rodzaju Phalaenopsis. Po kwitnieniu storczyki te są w stanie ponownie wypuścić kwiaty lub nowe pędy, zachwycając swoim ciągłym kwitnieniem.

Łodygę należy odciąć 1,5–2 cm powyżej pąka. W Phalaenopsis z reguły jedna łodyga zawiera 3-4 pąki, ale decyzja o tym, nad którym pąkiem odciąć, jest indywidualna – można powyżej najniższej lub powyżej górnej. Musisz wiedzieć, że nowy pęd z pąka będzie słabszy niż pierwszy. W większości przypadków zamiast pędu powstaje tylko jeden kwiat, do tego mały, więc zanim przystąpisz do częściowego przycinania, zastanów się, czy taki kwiat Ci odpowiada.

Zostawienie łodygi

Można nic nie robić i pozostawić łodygę tak jak jest, dając roślinie możliwość samodzielnej decyzji - odpocząć lub ponownie zakwitnąć. Dokąd taki wybór doprowadzi?

  • tak długo, jak końcówka szypułki pozostaje zielona, ​​zawsze istnieje szansa, że ​​wydłuży się i uwolni pąk;

  • jeśli roślina jest dojrzała i silna, jest w stanie utrzymać starą łodygę i jednocześnie wypuścić nową;

  • jeśli mimo to łodyga zacznie wysychać, nic nie trzeba robić - roślina potrzebuje tylko odpoczynku.

Łodygę orchidei można zostawić w spokoju, czasami zdarza się, że z idealnie zieloną i pozornie zdrową łodygą nic się nie dzieje. Jeśli nie kwitnie i nie wysycha w ciągu 2-3 miesięcy, nie ma innego wyjścia, jak tylko przycinanie. Niestety, to się zdarza.

Wskazówki od florysty

Rodzina storczyków kwitnie najdłużej w królestwie kwiatów i roślin. W swoim naturalnym środowisku, w tropikach, gdzie nie ma zmian pór roku i gwałtownych zmian pogody, storczyki kwitną nieprzerwanie, wypuszczając na przemian łodygi kwiatowe przez cały rok. W przypadku uprawy w domu czas kwitnienia zależy od warunków, w których orchidea jest trzymana, ale jeśli stworzone zostaną warunki jak najbliżej tropików, wówczas kwitnienie przez cały rok jest całkiem możliwe.

Jak sprawić, by orchidea ponownie wypuściła szypułki po wyblaknięciu? Aby to zrobić, musisz stworzyć stresujące warunki: umieść roślinę w chłodnym i suchym miejscu na około miesiąc - takie środowisko maksymalizuje destylację nowej łodygi. Jeśli planujesz rozmnażać orchideę, najpierw musisz zdobyć młody pęd. Aby przyspieszyć ten proces, roślinę należy umieścić w ciepłym i wilgotnym środowisku.

Tworzenie stresujących warunków do kwitnienia orchidei

W każdym razie, nawet po krótkim okresie odpoczynku, obfite podlewanie i dobre oświetlenie pomogą obudzić orchideę i ponownie uwolnić łodygę kwiatową. Jeśli zdecydujesz się odciąć łodygę, musisz to zrobić w prawidłowy sposób:

  • przede wszystkim należy wybrać odpowiedni czas (dla każdej odmiany storczyków jest inny) - na przykład dla Phalaenopsis optymalny czas przycinania to październik-listopad;

  • przycinanie należy wykonywać ostrym narzędziem: nożem, nożycami ogrodowymi (sekatorami);

  • przed przycięciem narzędzie należy zdezynfekować specjalnym środkiem antyseptycznym, ale można również użyć roztworu chloru;

  • miejsce, w którym ścinana jest łodyga, również musi zostać poddane dezynfekcji - zalać go woskiem lub posypać pyłem węglowym, który łatwo można przygotować z pokruszonej tabletki węglowej;

  • jeśli orchidei w tej doniczce jest już za ciasno, natychmiast po przycięciu można przesadzić roślinę do większej doniczki.

Usuwając zieloną łodygę nie zapominaj, że pełni ona funkcję nie tylko jako szypułka, ale jest także organem wegetatywnym, dlatego nie wyrzucaj pędu, ale użyj go, aby zdobyć sadzonki - włóż do wody lub umieść w mokrym podłoże i najprawdopodobniej wkrótce będziesz miał kolejną orchideę.

Główne zdjęcie: nastroenie.plus