Kiedyś ludzie nie przejmowali się, czy w domu jest parkiet, loggia, ciepła podłoga i plastikowe okna. Najważniejsze to mieć dach nad głową i miejsce, w którym cała rodzina mogłaby się zbierać, jeść, spać i nie zależeć od pogody. Potrzeby były bardzo proste, dostępność materiałów minimalna, a mężczyźni i kobiety budowali tradycyjne domy z myślą o pięknej estetyce.

Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie wybór najbardziej niezwykłych domów w różnych krajach świata.

Domy z murawy, Islandia

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Takie domy budowane są z cegieł torfowych, które układane są na drewnianych konstrukcjach. Z tego powodu wzdłuż ścian i na dachu rośnie trawa i mech, dzięki czemu takie mieszkania doskonale pasują do islandzkich krajobrazów.

foto: laykni.com

Skalne domy, Turcja

W Dolinie Göreme w środkowej Turcji krajobraz składa się z dziwnych formacji skalnych, często nazywanych „magicznymi kominami”.

foto: laykni.com

Chociaż nie wyglądają zbyt gościnnie, ale tysiące lat temu ludzie wykopywali tu jaskini dla schronienia. Wewnątrz połączono je tunelami i powstały całe miasta jaskiniowe. Ukrywali się w tych schronach przed wojnami i prześladowaniami.

foto: laykni.com

Jurty, Azja Środkowa

foto: laykni.com

Chociaż jurty są kojarzone z Mongolią, jest ich wiele w Azji Środkowej, Rumunii i na Węgrzech.

foto: laykni.com

Domy Pueblo, południowo-zachodnie Stany Zjednoczone

foto: laykni.com

Takie domy budowane są z cegieł adobe suszonych na słońcu (adobe to mieszanka piasku, wody i słomy lub trawy), a dach wykonany jest z drewna. Ściany są bardzo grube, co chroni przed upałem.

foto: laykni.com

Zazwyczaj domy te mają kilka kondygnacji, a dach na kolejnym służy jako taras. Aby dostać się na wyższe poziomy, wykonuje się specjalne drewniane schody zewnętrzne.

Trulli, Włochy

foto: laykni.com

Domy te budowane są metodą suchą, wapienną lub tufową, mają bardzo grube mury, co uniemożliwia wykonanie ich wielokondygnacyjnych. Dlatego bardziej przypominają wiejskie domy.

foto: laykni.com

Kamienny dom, Irlandia

foto: laykni.com

Są to tradycyjne domy w Irlandii, zostały zbudowane z kamienia. Podłogi z reguły były wykonane z ubitej ziemi lub również z kamienia, w zależności od tego, jakie materiały posiadali ludzie w momencie budowy.

foto: laykni.com

Pośrodku domu znajduje się duży kominek.

Rondavel/okrągłe domy, Lesotho, RPA

foto: laykni.com

Domy te zostały zbudowane z naturalnych materiałów i służyły jako tymczasowe mieszkania myśliwskie.

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com