Elon Musk znany jest jako inżynier, wynalazca, populista, współwłaściciel największych światowych korporacji i ojciec wielodzietny. Ten przedsiębiorca to jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Jak udało mu się osiągnąć tak imponujący sukces i jak rozwija się jego życie osobiste?

Rodzina Elona Muska

Elon urodził się w 1971 roku w Pretorii (RPA). Jego ojciec Errol pracował jako inżynier, matka przyszłego wynalazcy Maye była dietetykiem. Teraz 72-letnia Maye Musk to jedna z najbardziej znanych modelek na świecie.

Elon dorastał ze swoim bratem Kimbal i siostrą Tosca. Mężczyzna jest obecnie znanym restauratorem, a kobieta jest producentką filmową.

foto: google

W 1980 roku rodzice Elona rozwiedli się, a dzieci zostały z ojcem. Matka rzadko ich odwiedzała. Rodzina dużo podróżowała po świecie, m.in. po Europie, Azji, USA.

Dzieciństwo Elona Muska

Od wczesnego dzieciństwa Musk uwielbiał czytać książki, wcześnie nauczył się pisać. Już w wieku trzech lat zszokował swojego ojca pytaniem, gdzie zaczyna się i kończy Wszechświat. Jak wielu geniuszy, Elon dorastał jako introwertyk i poważnie wyprzedzał swoich rówieśników.

foto: google

Młodość Elona Muska

Pierwsze pomysły na zarabianie pieniędzy pojawiły się w wieku 12 lat. Samodzielnie opracował grę wideo Blastar, którą później sprzedał PC & Office Technologies za 500 dolarów.

W 1988 roku Elon ukończył szkołę średnią i zaczął uczyć się w uniwersytecie w Pretorii. W wieku 18 lat opuścił ojczyznę, przenosząc się do Kanady. Tam młody człowiek rozpoczął studia na Queen's University w Ontario.

foto: google

Kiedy lata nauki na uczelni dobiegły końca, Elon długo nie mógł znaleźć dobrej pracy. Musiał nawet pracować w tartaku, gdzie płacili tylko 18 dolarów za godzinę. Wtedy Musk i jego brat zdecydowali, że czas zmienić coś w życiu. Elon i Kimbal spotkali się z szefem Banku Nova Scotia, który przyjął ich do siebie.

Kiedy Musk uzyskał tytuł licencjata z fizyki i ekonomii, zdecydował się pójść na studia podyplomowe na Uniwersytecie Stanforda. W wieku 24 lat został absolwentem i rozpoczął pracę nad swoimi pierwszymi projektami informatycznymi.

Pierwsze sukcesy w biznesie

W 1995 roku Elon opracował aplikacje i katalogi do publikacji online. Pierwszym sponsorem Muska był jego ojciec, który pomógł swojemu synowi dając mu 28 000 dolarów.

foto: google

Inwestycja się opłaciła. Pierwszy startup Elona i Kimbal został sprzedany 4 lata później za 307 milionów dolarów. W 1999 roku Musk był już milionerem i otworzył pierwszy bank internetowy. Był przekonany, że elektroniczne systemy płatności staną się w przyszłości niezwykle popularne i, jak wiemy dzisiaj, miał rację. W tym samym czasie Elon stworzył PayPal i objął stanowisko CEO. Firma została następnie przejęta przez chiński eBay: Musk zarobił na transakcji aż 500 milionów dolarów.

Podbój kosmosu i SpaceX

Elon Musk zawsze marzył o podboju przestrzeni kosmicznej. W 2001 roku zaprojektował eksperymentalną szklarnię, którą można było zbudować na Marsie. Elon wpadł na wiele pomysłów, które pomogłyby zbadać Marsa. W 2002 roku uruchomiono Space Exploration Technologies, specjalizującą się w technologii budowy przestrzeni kosmicznej. Musk zainwestował ponad 100 milionów dolarów w uruchomienie i dalszy rozwój firmy.

W tym samym czasie opracowano rakiety Falcon-9 i statek kosmiczny Dragon. Prawdziwy sukces firma Muska odniosła w 2006 roku, kiedy dwanaście ładunków zostało wysłanych na ISS za pomocą jego sprzętu.

W 2010 roku z powodzeniem uruchomiono rakiety nośne Sokol-9. Potem Elon otrzymał kolejne zamówienie. Z pomocą swojej rakiety Falcon Heavy wystrzelono satelitę na orbitę. W 2018 roku ta rakieta dostarczyła w kosmos Teslę Roadster.

Inne projekty

Elon Musk jest znany z różnych projektów. Tak więc w 2003 roku został inwestorem w Tesla Motors, która w tym czasie stworzyła jeden z pierwszych pojazdów elektrycznych na świecie. Musk, będąc genialnym inżynierem, brał udział w rozwoju Tesla Roadster, za którą otrzymał prestiżową nagrodę Green 2006. Elon przyciągnął do firmy inwestorów, którzy zgodzili się zainwestować w jej rozwój ponad 100 milionów dolarów.

Kolejnym projektem Muska jest stworzenie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Zakłada się, że w przyszłości energia dla nich będzie produkowana za pomocą paneli słonecznych. Obrót kapitałowy SolarCity, który jest zaangażowany w ten rozwój, szacuje się na trzy miliardy dolarów.

W 2013 roku Elon stał się współzałożycielem sieci transportowej Hyperloop, która wprowadziła zupełnie nowy rodzaj transportu. Urządzenie jest ładowane energią słoneczną i rozwija prędkość dwukrotnie większą niż samolot.

W 2016 roku Musk uruchomił Neuralink, firmę zajmującą się leczeniem chorób mózgu za pomocą interfejsów neuronowych i tworzeniem połączeń między komputerami a ludzkim mózgiem.

Życie osobiste Elona Muska

Elon był żonaty trzykrotnie (dwukrotnie z tą samą kobietą) i miał wiele romansów z celebrytkami. Jego pierwsza żona i ukochana, z którą obecnie mieszka, urodziły mu w sumie sześcioro dzieci. Pięciu z nich urodziła Justin Wilson, z którą Musk studiował na uniwersytecie, a szósty syn pojawił się w związku z piosenkarką Grimes.

Elon spotykał się z aktorką Talulah Riley (para dwukrotnie się pobrała), a także z aktorką Amber Heard.

Elon Musk to wspaniały ojciec. Pomimo tego, że biznesmen pracuje 80-90 godzin tygodniowo, znajduje czas na spędzenie czasu ze swoimi spadkobiercami.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że Elon Musk to geniusz i niezwykła osoba. Mamy nadzieję, że ten odnoszący sukcesy biznesmen, znakomity inżynier, wybitny naukowiec i wynalazca przez długi czas będzie zaskakiwać nas swoimi osiągnięciami!

Główne zdjęcie: google.com