W Indiach jedną z czcigodnych i uwielbianych roślin jest bazylia. Czasami w ich domach można znaleźć dwie lub nawet trzy doniczki bazylii, których wielkość jest po prostu olbrzymia. Kobiety z Indii wierzą, że bazylia odpędza wszelką nieczystą energię, ponieważ nie na próżno ma tak pachnący aromat. Od dawna udowodniono również, że bazylia dezynfekuje wodę i zwalcza choroby zakaźne.

foto: cooku.ru

Ale niestety my nie ubóstwiamy bazylię tak bardzo jak kobiety z Indii. Po prostu używamy bazylię do jedzenia, czasami bardzo rzadko dodajemy do napojów. Mamy bardzo małą wiedzę na jej temat, a jednym z czynników, na który warto zwrócić uwagę, jest jej kolor.

Dzisiaj dowiemy się, która bazylia jest lepsza - zielona czy fioletowa?

Co wiemy o odmianie i kolorze tej rośliny?

foto: cooku.ru

W rzeczywistości istnieje kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, ale jesteśmy przyzwyczajeni do odróżniania jej według koloru – zielony i fioletowy.

Bazylia w zielonym kolorze jest bardzo popularna w całej Europie. Szefowie kuchni z krajów europejskich dodają ją zarówno do przekąsek, jak i dań, napojów, wypieków. Włoscy kucharze dodają ją do sosu pesto. Doskonale wiedzą, że dobrze komponuje się z zielonymi liśćmi. W połączeniu z estragon i tymiankiem, dodaje się do ryb i mięsa.

Ale na Kaukazie jest bardziej popularna bazylia w fioletowym kolorze. Dodaje się ją do dowolnego mięsa, także ryby, bardzo często jest dodawana do sałatek. Ale zielona bazylia jest tu bardziej popularna w postaci suszonej, którą dodają do zup i gorących dań.

Azerbejdżanie i Uzbecy wymyślili własny sposób na czary z bazylią, a mianowicie parzą z niej herbatę - okazuje się mieć delikatny różowawy kolor.

A jakie są użyteczne właściwości?

Nie ma szczególnych różnic w składzie między zielonymi i fioletowymi liśćmi, są bogate zarówno w witaminę A, jak i witaminę C. Bazylia jest najlepszym regulatorem krzepliwości krwi i metabolizmu. Dobrze walczy z grzybem i spadkiem odporności, a także usprawnia procesy trawienia.

Jest doskonałym środkiem do walki z wszelkiego rodzaju chorobami i drobnoustrojami (100%) w jamie ustnej. Ponadto jej liście mogą zapobiegać chorobom przyzębia, utrzymywać świeży oddech, leczyć dziąsła i migdałki.

Oba rodzaje bazylii pobudzają popęd płciowy u obu płci. Możesz więc bezpiecznie dodawać bazylię do dań przewidzianych na romantyczną kolację.

Ponadto zawiera olejki eteryczne, które dodadzą młodości, poprawią jakość skóry, włosów i paznokci. Pomaga więc nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie, daje piękno i młodość.

Ale naukowcy jednak rozróżniają zielone i fioletowe liście. Według nich i najnowszych danych, to właśnie fioletowa bazylia jest w stanie utrzymać organizm w dobrej kondycji i nie pozwala na powstawanie i rozwój w nim komórek nowotworowych.

foto: cooku.ru

I ostatni interesujący fakt, osobom cierpiącym na choroby ośrodkowego układu nerwowego i kobietom w ciąży zdecydowanie zaleca się, aby nie używać żadnej bazylii.

Główne zdjęcie: cooku.ru