Budowa domu nie jest łatwa, tym bardziej w obcym kraju, a tym bardziej z nietypowych materiałów. Jednak to nie przestraszyło Katriny z Austrii, która w 2017 roku przeprowadziła się do Montezumy w Kostaryce w poszukiwaniu spokojnego życia i samotności na łonie natury.

Jakiś czas temu postanowiła zbudować dom kopułę, który, jej zdaniem, miał być „niezwykły, niepowtarzalny i zachwycający”. Cóż, udało się jej.

Budowa rozpoczęła się od oczyszczenia i oznaczenia miejsca pod fundament przyszłego okrągłego domu.

„Nikt tutaj nie wiedział o materiale, którego chciałem użyć, ani o tym, jak zbudować kopułę, nie mówiąc już o łączeniu jednego z drugim. Pamiętam, jak pierwszy raz spotkałem mojego zleceniobiorcę, miał na sobie brudne buty robocze i skórzaną czapkę. Fascynowała mnie jego osobowość i humor. Kiedy opowiedziałam mu o swoim projekcie, roześmiał się i powiedział, że jestem trochę szalona. Jednak był on zainteresowany tym pomysłem i zgodził się mi pomóc. Mój przyjaciel architekt poszedł do warsztatu, aby zapoznać się z tą techniką budowlaną, aby z kolei nauczyć mnie i moich pracowników ”.

„Sami wykonaliśmy wszystkie bloki kopuł, używając specjalnej mieszanki betonu i pianki z płynu do mycia naczyń, a także foremek, które sami zrobiliśmy”.

foto: kakao.im

„Wykupiłam cały detergent do mycia naczyń, aby wytworzyć pianę i dodać ją do mieszanki betonowej”.

„Prawidłowe wyznaczenie gęstości piany było jednym z najtrudniejszych zadań, dlatego trzeba było dużo ważenia, mieszania, rozbijania bloków i powstawania pleśni”.

„Jednak w końcu wszystko się udało i zabraliśmy się za wykonanie 1200 bloków potrzebnych do budowy”.

„Przez większość dni zaczynałam pracę z pracownikami o szóstej rano i często z nimi pracowałam”.

Wlewanie bloków do foremek własnej produkcji. Następnego dnia bloki można wyjąć z form i pozostawić do późniejszego utwardzenia.

foto: kakao.im

„Mieliśmy wiele problemów, ale chłopaki zaimponowali mi swoimi kreatywnymi pomysłami, które zaproponowali, aby usprawnić proces”.

foto: kakao.im

„Moje serce zawsze zaczyna bić trochę szybciej, kiedy o nich myślę. Byli bardzo zaangażowani w projekt i niesamowicie ciężko pracowali. Nie tylko budowali dom, ale również tworzyli magię”.

„Wszystko trwało dłużej, niż się spodziewałam, wydałam więcej pieniędzy, niż planowałam i pracowałam ciężej, niż myślałam. Jednak naprawdę mi się to podobało”.

foto: kakao.im

„Tworzyliśmy coś wspaniałego, a po całym mieście zaczęły krążyć plotki o budowaniu dziwnego domu z Gwiezdnych Wojen na wzgórzu”.

„Wiele osób podchodziło do mnie i zapytało się o naszą konstrukcję. Te kopuły z pewnością wzbudziły w okolicy wiele uwagi, szacunku i podziwu”.

foto: kakao.im

„Bardzo podobało mi się wymyślanie elementów projektu i dekoracji do domu”.

foto: kakao.im

„Sama dużo zrobiłam, ale cieszę się również, że niektórzy przyjaciele przyczynili się do powstania pięknych dzieł sztuki”.

foto: kakao.im

„Przyjaciele pomogli nam stworzyć obrazy, drzwi i okna z kutego żelaza oraz mój niezwykły dach, który otwiera się, by nocą z łóżka patrzeć na gwiazdy”.

„W końcu skończyliśmy! Jestem pełna dumy, szczęścia i nadal nie mogę uwierzyć, jakie niesamowite miejsce stworzyliśmy. Mam tak wiele historii o tym projekcie, które bardzo chcę opowiedzieć”.

foto: kakao.im

Katrin nazwała swój dom kopułę Green Moon Lodge.

foto: kakao.im

Wnętrze sypialni domu z kutymi kratami w oknach.

foto: kakao.im

Salon w okrągłym domu.

foto: kakao.im

Piękne drzwi z kutego żelaza.

foto: kakao.im

Dom kopuła jest położony w środku dżungli, zaledwie 3 minuty od plaży.

foto: kakao.im

Pod gwiazdami nocnego nieba.

foto: kakao.im

Główne zdjęcie: kakao.im