Matka porzuciła dziecko zaraz po jego narodzinach.

Brevard Zoo, znajdujące się w Melbourne na Florydzie, jest domem dla ponad 195 gatunków zwierząt. Wśród nich jest leniwiec dwupalczasty (Choloepus didactylus). Na wolności jego domem są lasy deszczowe północy Ameryki Południowej, a w Brevard Zoo eksperci stworzyli mu komfortowe warunki, nie różniące się od środowiska naturalnego. W 2018 roku samica o imieniu Tango urodziła młode i był to pierwszy przykład udanej hodowli leniwców dwupalczastych w tym zoo.

12 maja 2021 roku Tango po raz drugi została mamą, ale szybko straciła zainteresowanie młodym - instynkt macierzyński nie zadziałał. Na szczęście z pomocą noworodkowi przyszli specjaliści od hodowli zwierząt. Po kilku nieudanych próbach zwrócenia uwagi Tango na dziecko, zajęli się nim.

Source: facebook.com

Płeć leniwca nie jest jeszcze znana: w tym celu zostanie przeprowadzona analiza później. Wtedy młody otrzyma imię. Ale teraz dostaje kozie mleko z butelki co trzy godziny przez całą dobę, a także duży wybór pluszowych zabawek: do około pięciu tygodni młode nie schodzą z matki, czepiając się jej szorstkich włosów, które są szczególnie długie na plecach.

Interesujący fakt. Sierść leniwców dwupalczastych może czasem być zielonkawa z powodu osadzających się w niej zielonych alg (zwłaszcza w porze deszczowej). Algi te nie są pasożytami, nie tylko nie przeszkadzają leniwcowi, ale nawet pomagają mu maskować się w liściach.

Od 2,5 miesiąca leniwiec zacznie stopniowo przechodzić na dietę z liści, owoców i owadów, a od 9 miesiąca życia będzie samodzielnie wisiał na gałęziach.

Leniwce dwupalczaste śpią 15 godzin dziennie. Uważa się, że ze względu na niskokaloryczną dietę nie mogą sobie pozwolić na zużywanie energii.

Główne zdjęcie: gat-geo.ru