W naszym współczesnym świecie są ludy, których cywilizacja jeszcze nie dotknęła. Te dzikie plemiona żyją tak, jak setki lat temu. Na przykład w Afryce można spotkać najbardziej niezwykłe domy, są one wykonane z materiałów, o których nawet byśmy nie pomyśleli.

Dziś chcemy zaprezentować Wam małą kolekcję domów zamieszkałych przez przedstawicieli różnych plemion afrykańskich.

Berberowie

foto: laykni.com

Od ponad stu lat ludzie ci budują domy, wycinając je w skałach. Zobacz, całkiem fajnie to wygląda. Ta wapienna skała pozwala ludziom budować wielopiętrowe mieszkania. Nawiasem mówiąc, podczas upału w takim domu będzie chłodno, a temperatura zawsze taka sama.

foto: laykni.com

Pomieszczenia połączone są długimi tunelami - jakby ulice były pod ziemią. Meble w tych domach również są z kamienia wapiennego, ścinane wraz z budową samego mieszkania. Nie mają tapet na ścianach, ale mają ozdoby z różnymi mitycznymi zwierzętami.

foto: laykni.com

Masajowie

foto: laykni.com

To plemię jest koczownicze. Wraz z żywym inwentarzem przemieszczają się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu nowych pastwisk. Z reguły mają tymczasowe mieszkanie z improwizowanych środków.

foto: laykni.com

Szkielet domu zbudowany jest z długich pni drzew i cienkich gałązek, a szczeliny pokryte są krowim łajnem zmieszanym z piaskiem i trawą. W tych mieszkaniach nie ma okien, ponieważ tutaj ludzie spędzają tylko noc, a w ciągu dnia wykonują codzienne czynności na ulicy.

Mursi

Ich głównym zajęciem jest hodowla bydła i rolnictwo, więc tak wyglądają ich domy.

foto: laykni.com

Za pomocą grubych pni robią ramę, a następnie przykrywają ją suchymi łodygami ryżu i trawą, z małą norką jako wejściem.

foto: laykni.com

Pigmeje

foto: laykni.com

W tym plemieniu domy zbudowane są z grubych gałązek przewiązanych lianami, na górze są liście palm.

foto: laykni.com

Ludzie noszą te domy ze sobą, ponieważ zajmują się głównie zbieractwem.

Plemię Musgum

foto: laykni.com

To plemię przemierza Czad i Kamerun. Ponieważ jest to głównie teren podmokły, materiałów budowlanych nie ma zbyt wiele. Dlatego ludzie używają piasku, gliny i różnych gleb bagiennych. Domy te pozyskiwane są w najbardziej nietypowych formach, ale jednocześnie bardzo harmonijnie wpisują się w lokalny krajobraz.

foto: laykni.com

Powierzchnia domu jest bezbłędnie żebrowana. Ma to swoje znaczenie: deszcz spływający po wyschniętej glinie nie niszczy ścian, a na górze znajduje się otwór wentylacyjny.

Plemię Fon

To jest afrykańska Wenecja. Domy stoją tu na palach wbitych w muł.

foto: laykni.com

Są całe drogi wodne i trasy!

Główne zdjęcie: laykni.com