Naukowcy udowodnili, że istnieje wiele szkodliwych nawyków żywieniowych, z którymi lepiej jak najszybciej się rozstać. Chcemy zwrócić Twoją uwagę na listę owoców, które są zdrowsze do spożycia wraz z pestkami. Niektóre pestki zawierają wiele witamin i innych przydatnych substancji, które są korzystne dla organizmu.

Owoce cytrusowe

foto: lamp.im

Dla wielu będzie nowością, że pestki cytryny lub limonki mogą być zamiennikiem aspiryny i mogą pomóc przy bólach głowy. Tłumaczy się to obecnością kwasu salicylowego w ich składzie, więc jeśli boli cię głowa, zjedz kilka pestek, a problem zniknie. Pestki pomarańczy są bogate w witaminę B17, która jest potrzebna w walce z rakiem i chorobami grzybiczymi.

Oliwki

foto: lamp.im

Jeśli kupujesz oliwki bez pestek, to wiedz, że pozbawiasz siebie doskonałego środka żółciopędnego, który ma pozytywny wpływ na aktywność całego układu pokarmowego. Ponadto pestki oliwek są uważane za dobre sorbenty, które oczyszczają organizm z toksyn. Eksperci zalecają zjedzenie około 15 oliwek wraz z pestkami w ciągu miesiąca, co będzie doskonałym sposobem na zapobieganie tworzeniu się kamieni nerkowych i pęcherzyka żółciowego.

Granat

foto: lamp.im

Są ludzie, którzy nie jedzą granatu z powodu obecności małych pestek, podczas gdy inni po prostu je wypluwają. Naukowcy udowodnili, że pestki zawierają dużo polifenoli i garbników, które są ważne dla zdrowia serca i leczenia raka. Badania pokazują, że zawarte w składzie przeciwutleniacze zwiększają przeżywalność zdrowych komórek i powodują śmierć komórek nowotworowych.

Dereń

foto: lamp.im

Właściwości pestek derenia są bardzo podobne do pestek oliwek. Stosowane są w medycynie ludowej do leczenia hemoroidów. W tym celu należy jeść po 15 owoców w ciągu tygodnia bez wypluwania pestek.

Winogrona

foto: lamp.im

Ludzi można podzielić na tych, którzy jedzą winogrona i wypluwają pestki, i tych, którzy tego nie robią. Miąższ winogron zawiera dużą ilość resweratrolu – substancji, która pomaga w walce z rakiem, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy oraz zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Warto więc wiedzieć, że jeszcze więcej tego znajduje się w pestkach.

Kalina

foto: lamp.im

Jeśli masz taką możliwość, zjedz kilka owoców kaliny bez wypluwania pestek, ponieważ są one uważane za doskonały naturalny środek do czyszczenia organizmu. Pestki kaliny nasycają użytecznymi substancjami, normalizują mikroflorę jelitową i mają pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Ponadto zmniejszają obrzęki, oczyszczają organizm oraz uwalniają nerki i pęcherz od kamieni i piasku. Zaleca się spożywanie 10 sztuk dziennie.

Melon

foto: lamp.im

Pierwszą rzeczą, jaką robi wiele osób po pokrojeniu melona, ​​jest usunięcie pestek, ale w rzeczywistości można je wykorzystać na swoją korzyść. Jeśli zjesz je bez żucia, będą miały tylko działanie przeczyszczające, a jeśli je wszystkie rozgryźć, do organizmu trafią cenne enzymy pokarmowe, które są przydatne przy niestrawności. Ponadto pestki zawierają białko, potas, witaminę A i fosfor.

Jabłka

foto: lamp.im

Innym złym nawykiem, według naukowców, jest jedzenie tylko miąższu jabłek i wyrzucanie reszty. Rzecz w tym, że pestki dojrzałych owoców zawierają dużą ilość witaminy E i jodu, więc wystarczy zjeść 6-7 ziaren, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Ponadto pestki jabłek pozytywnie wpływają na aktywność mózgu. Oczywiście nie powinieneś nadużywać, ponieważ duża ilość pestek jabłek może prowadzić do zatrucia.

Kiwi

foto: lamp.im

Oczywiste jest, że niewiele osób pomyślałoby o czyszczeniu kiwi z małych czarnych pestek. Pestki zawierają dużo witaminy E i kwasów omega-3. Udowodniono, że przy regularnym jedzeniu kiwi z pestkami można zapomnieć o takim problemie jak obrzęki oczu.

Daktyle

foto: lamp.im

Uwielbiasz te suszone owoce? Więc zacznij je jeść w nowy sposób, czyli razem z pestkami. Badania wykazały, że pestki zawierają więcej białka i tłuszczu niż miazga. Ponadto są bogate w minerały, takie jak selen, miedź, potas i magnez. W medycynie ludowej proszek z pestek daktyli stosuje się w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych i różnych stanów zapalnych.

Arbuz

foto: lamp.im

Trudno znaleźć osobę, która zjada arbuza wraz z pestkami, a to duży błąd. Naukowcy udowodnili, że pestki zawierają dużo żelaza i cynku, błonnik i białko. Badania wykazały, że pestki wpływają korzystnie na regulację poziomu cukru we krwi i poprawę stanu skóry.

Główne zdjęcie: lamp.im