Czy zdarzyło ci się kiedyś, że widziałeś ugryzienie na swoim ciele i nie mogłeś zrozumieć, kto cię ugryzł? A może byłeś pewien, że to ugryzienie komara, ale po kilku godzinach zaczęły Cię dokuczać dziwne objawy? Tak czy inaczej, lepiej jest być w stanie rozróżnić owady, które lubią gryźć ludzi, aby później zacząć prawidłowe leczenie.

Kleszcze

Najbardziej denerwującą częścią ugryzienia przez kleszcza jest to, że najprawdopodobniej nawet nie poczujesz, kiedy cię ugryzie. Te szkodniki wiedzą, jak szukać „pożywienia”. Zazwyczaj ich ukąszenia powodują zaczerwienienie i pojawiają się jako czerwone kółko wokół czarnej lub czerwonej kropki. Nie zapominaj, że jeśli ugryzie cię kleszcz, musisz natychmiast usunąć całego owada, zanim zdąży cię czymś zarazić.

foto: leprechaun.land

Komary

Ukąszenie komara ma wygląd czerwonego obrzęku na skórze. Zazwyczaj obrzęk ma kształt kropelki. Najważniejsze jednak, żeby nie drapać ukąszeń komarów, choć jest to trudne. Drapanie sprawi, że dotknięty obszar będzie bardziej podrażniony.

foto: leprechaun.land

Osy

Osy gryzą dość boleśnie i często odlatują natychmiast, pozostawiając osobę w niewiedzy o tym, co się stało. Z reguły ukąszenia os są bardzo swędzące, powodują obrzęk i zaczerwienienie. Obszar ugryzienia jest szerszy niż u komara, a miejsce, w którym użądlenie wnika pod skórę, jest wyraźnie widoczne.

foto: leprechaun.land

Pszczoły

Jeśli pszczoła użądli człowieka, to ona umiera. Po użądleniu żądło wnika w skórę i pozostaje w środku, ale razem z użądleniem pszczoły zostawiają część odwłoka i przewodu pokarmowego, co jest przyczyną ich śmierci. Z tego powodu użądlenia pszczół są bardzo łatwe do rozpoznania, ale użądlenie należy natychmiast usunąć, aby jad nie dostał się do krwioobiegu.

foto: leprechaun.land

Szerszenie

Chociaż osa i szerszeń są trudne do odróżnienia z wyglądu, ich ukąszenia zupełnie się różnią. Szerszenie to trujące owady, a obszar ugryzienia natychmiast staje się czerwony i puchnie. Czasami ugryzienie może powodować pęcherze. Jeśli odczuwasz drętwienie po ugryzieniu lub Twoja skóra zaczyna sinieć, natychmiast skontaktuj się ze specjalistą.

foto: leprechaun.land

Pchły

Pchły mają tendencję do gryzienia stóp. A ich ukąszenia są łatwe do zauważenia, ponieważ często gryzą kilka razy. Ukąszenia swędzą bardziej niż ugryzienie komara i czasami wyglądają jak małe kuleczki na skórze.

foto: leprechaun.land

Czerwona mrówka

Większość gatunków mrówek nie jest jadowity, a maksimum co mogą zrobić, to podrażniać skórę. Jeśli jednak zauważysz na ciele czerwoną mrówkę, natychmiast ją usuń. Ślina tych mrówek zawiera toksynę, która często powoduje reakcję alergiczną w ludzkim ciele. Obszar ugryzienia staje się czerwony i wygląda jak ugryzienie pcheł. Ale różnica polega na wrażliwości: na pewno zauważysz ukąszenie mrówki.

foto: leprechaun.land

Ślepak

Ugryzienie przez tego owada jest bardzo bolesne, więc nie przegapisz momentu, w którym zostaniesz ugryziony. Zazwyczaj w miejscu ugryzienia pozostaje duży ślad, wokół którego jest obrzęk i czasami pęcherze. Z powodu bolesności ugryzienie może powodować zawroty głowy, a w rzadkich przypadkach prowadzić do infekcji. Jeśli zostaniesz ugryziony przez tego owada, zdezynfekuj miejsce ugryzienia i przymocuj okład z lodu, aby złagodzić podrażnienia.

foto: leprechaun.land

Strzyżak sarni

Z reguły muchy wyrządzają szkody innym tylko irytując swoim brzęczeniem. Ale niektóre muchy mogą przenosić choroby, strzyżak sarni należy do nich. Ich ugryzienie jest bolesne, a w miejscu ugryzienia pozostaje czerwony guzek. Niektóre owady mogą przenosić tularemię. Jeśli na twoim ciele zaczną pojawiać się plamy, a wysokiej temperaturze towarzyszy ból głowy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

foto: leprechaun.land

Główne zdjęcie: leprechaun.land