Konkursy na budowę rzeźb z piasku odbywają się niemal we wszystkich miastach na świecie. W Danii do takiego wydarzenia podchodzono szczególnie odpowiedzialnie, więc Duńczykom udało się pobić rekord sprzed dwóch lat zarejestrowany w Niemczech. Teraz to Dania jest uważana za kraj, w którym zbudowano najwyższy zamek z piasku.

foto: lemurov.net

Nowa, krótkotrwała budowa trafiła już do Księgi Rekordów Guinnessa. Zamek o wysokości 21 metrów, o trzy i pół metra wyższy niż poprzedni rekordzista, zbudowało 30 najlepszych rzeźbiarzy królestwa duńskiego. Budowę nadzorował holenderski rzeźbiarz Wilfred Stiger.

foto: lemurov.net

Do stworzenia arcydzieła potrzeba było około pięciu ton piasku, który przywieziono dodatkowo na plac budowy. Aby wzmocnić konstrukcję, postanowili dodać glinę do piasku.

foto: lemurov.net

Dla większej wytrzymałości twórcy projektu wznieśli wysoką drewnianą ramę: słusznie obawiali się, że wiatr może uszkodzić piaszczystą konstrukcję. Na szczycie duńskiego zamku zastosowano rozwiązanie z samoprzylepną podstawą. W ten sposób zamek przetrwa dłużej bez względu na warunki pogodowe.

foto: lemurov.net

Kierownik projektu John Andersen powiedział, że zamek ozdobiony jest wieloma epizodami z życia ludzkości. Znalazło się też miejsce dla koronawirusa, który wciąż szaleje na całym świecie, a Dania nie jest wyjątkiem.

foto: lemurov.net

Autor postanowił umieścić to na samym szczycie, aby pokazać, jak prosta choroba może wywrócić ludzkie życie do góry nogami. Jednak pandemia nie przeszkodziła nadmorskiemu miastu Blochus, w którym wzniesiono zamek, zyskać sławę na całym świecie.

Główne zdjęcie: lemurov.net