Nie wszyscy bohaterowie noszą płaszcze. I nie o wszystkich bohaterach kręcą filmy, piszą komiksy i wielu innych rzeczy. Nie każdy wie o tym, że dwudziestodwuletnia Neerja Bhanot uratowała kilkaset osób.

Neerja urodziła się w 1963 roku w Indiach. Już w wieku 16 lat młoda dziewczyna chodziła po wybiegach, ale rodzice dziewczynki nie marzyli o tym, by stała się sławna i zbudowała karierę związaną z modą. W wieku 21 lat Neerja została siłą poślubiona niekochanemu mężczyźnie. Wylądowała więc w obcym kraju, w Katarze.

Rodzina rozpadła się dwa miesiące po ślubie. Wszystko przez to, że mąż z Kataru był niezadowolony z ilości posagu. Z ulgą Neerja zdecydowała się na pracę jako stewardesa.

Atrakcyjny wygląd młodej dziewczyny ułatwił osiągnięcie upragnionej pozycji. Rozwiedziona Bhanot dostała pracę w Pan American. Szybko awansowała.

5 września 1986 roku była obecna w samolocie RA 73, który wylądował w pakistańskim mieście Karaczi. Po lądowaniu na pokład wbiegło czterech terrorystów z bronią, w tym z materiałami wybuchowymi.

Neerja była pierwszą, która zrozumiała co się dzieje. Dzięki jej szybkim działaniom piloci szybko opuścili samolot. Dlatego plan terrorystów dotyczący ucieczki na samolocie nie został zrealizowany. Napastnicy negocjowali przez około 17 godzin, zabili pasażera z obywatelstwem amerykańskim...

foto: lemurov.net

Wszystko skończyło się, gdy samolot przestał funkcjonować z powodu rozładowanego akumulatora pokładowego. Terroryści wpadli w panikę. Dziewczyna szybko zorganizowała ewakuację pasażerów. W ostatniej chwili zauważyła dzieci chowające się za kilkoma krzesłami.

Pospieszyła na ratunek młodym pasażerom, ale wtedy terroryści zauważyli Bhanot. Dziewczyna zablokowała dzieci sobą, dając im szansę na ucieczkę. Ona sama zginęła w tym samym samolocie. W ten sposób cały świat dowiedział się o bohaterskim czynie tej stewardesy.

Dzięki odwadze dziewczyny około 73 osób przeżyło. Dziewczyna stała się niewypowiedzianym symbolem firmy, w której pracowała. A także przykładem dla setek innych kolegów, którzy całkiem słusznie podziwiali poświęcenie tej młodej damy.

Pan American wypłacił ubezpieczenie rodzicom dziewczyny, Ramie i Harish. Dzięki otrzymanym środkom rodzina założyła fundusz nazwany na cześć ich przedwcześnie zmarłej córki.

Pamięć o Neerja wciąż żyje. W 2016 roku ukazał się film o jej wyczynie, a 35 lat po jej śmierci, w dniu zamachu terrorystycznego, jej imię wciąż pamiętają wszyscy, którzy są w jakiś sposób związani z tragedią.

Główne zdjęcie: lemurov.net