Jednocześnie nie ma w nim ani jednego odosobnionego pokoju, a łazienka zajmuje całe piętro, zachowując przynajmniej odrobinę prywatności.

Ten dom wygląda zwyczajnie - w Osaka są dziesiątki, jeśli nie setki takich domów. Ale w środku wygląda dość niezwykłe. Faktem jest, że z zewnątrz wygląda jak standardowy dwupiętrowy budynek. A w środku jest aż 13 pięter-poziomów. Co więcej, wszystkie są widoczne z każdego miejsca w domu. Nie ma tu przegród, nie ma izolowanych pokoi.

foto: wday.ru

W domu mieszka trzyosobowa rodzina.

„Poprosili o zaprojektowanie mieszkania w taki sposób, aby czuli, że są blisko – niezależnie od tego, w którym końcu domu znajduje się każdy z nich” – wyjaśniają architekci z pracowni Tato Architects, którzy byli autorami tego projektu.

Wysokość między podestami jest dość niewielka - 70 cm. Ale każdy może służyć jako mini-pokój, schowek lub ogromna półka. Z łazienki widać kuchnię (ale nie odwrotnie), z kuchni - salon. Dzięki temu możesz swobodnie rozmawiać z osobą z dowolnego pokoju. Z drugiej strony, to nieco zawęża przestrzeń osobistą: nie możesz być pewien, że ktoś w tej chwili na ciebie nie patrzy. A ty - cóż, nigdy nie wiadomo – może zachciałbyś podłubać sobie w nosie.

foto: wday.ru

„Klienci nie potrzebowali oddzielnych pokoi, mówili, że nie muszą znajdować się w osobnej przestrzeni. Nie potrzebowali też izolowanego miejsca do przechowywania: uważali, że umieszczanie rzeczy w szafach w rodzinie jest niepotrzebnym zadaniem. Wystarczyły otwarte wieszaki i półki” – mówią architekci.

Może dla naszej rosyjskiej duszy taka otwartość to przesada, ale taka mobilność przestrzeni pozwala nam to zmieniać niemal każdego dnia. Rozpoczęcie tutaj przebudowy nic nie kosztuje. Dziś pracujesz na parterze, jutro na tarasie, a pojutrze z widokiem na dziedziniec. Ponadto w domu jest dużo światła i powietrza. A jakże zaskoczeni są goście!

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

foto: wday.ru

Główne zdjęcie: wday.ru