Domki na plaży na brazylijskim wybrzeżu zostały zbudowane w niewłaściwym miejscu.

Kilku mieszkańców wybrzeża Praia dos Inglesese w Brazylii straciło swoje domy. Ich domy zostały zbudowane nielegalnie nad brzegiem morza w obszarze chronionym, ale problem był w czymś innym. Bez przeprowadzenia wystarczających badań ludzie wznosili domy w niebezpiecznym obszarze otoczonym z jednej strony morzem i wydmami z drugiej.

Te piaszczyste wzgórza są tworzone przez wiatr i są bardzo niestabilnymi formacjami. Główną cechą wydm jest ich zdolność do poruszania się, a prędkość może dochodzić do 20 metrów rocznie.

Właśnie to dzieje się teraz w nadmorskim mieście Florianopolis: ogromne wydmy zbliżają się do budynków mieszkalnych. Służby ratownicze uznały już za niezdatne do użytku dwa budynki mieszkalne, a do tego budynek restauracji.

Source: youtube.com

Eksperci tłumaczą, że przemieszczanie się piasku w regionie jest procesem naturalnym, a dużym błędem jest urbanizacja terenów wraz z zaawansowaniem pola wydmowego. „Nowoczesny okres geologiczny, zwany holocenem, rozpoczął się 6000 lat temu od spadku poziomu mórz. W rezultacie odkryto złoża piasku”- mówi João Carlos Rocha Gré, profesor na Federalnym Uniwersytecie Santa Catarina.

Ludzie pozostawieni bez dachu nad głową mieszkają w hotelach i przygotowują się do nowych problemów. Dopóki mieszkali w swoich nielegalnych domach, a nawet płacili podatki, władze nie zwracały uwagę na to, że ludzie omijają przepisy i zasady. Teraz mogą zostać ukarani grzywną za budowę budynków w zakazanej strefie.

Główne zdjęcie: nat-geo.ru