Earla Friedriksdottir, dyrektor generalny King Eider, ogłosiła rozpoczęcie sezonu zbiorów najrzadszego naturalnego surowca - edredona puchowego. W Islandii, która dostarcza 80-90% światowej produkcji, może to robić tylko 400 osób. Praca jest trudna, odpowiedzialna, ale przynosi duże pieniądze!

Oto nieważkie „północne złoto”. 1 kilogram takiego puchu można łatwo sprzedać za 7-8 tysięcy dolarów, kupujący od dawna ustawiają się w kolejce.

foto: lemurov.net

Puch edredonowy ma dwie kluczowe właściwości, od których wszystko zależy. Po pierwsze, wśród naturalnych materiałów nie ma odpowiedników na świecie pod względem właściwości termoizolacyjnych, jest to idealna izolacja, a jednocześnie niesamowicie lekka. Po drugie, nie musisz łapać, a tym bardziej zabijać ptaki ze względu na puch! Oni sami co roku dobrowolnie go oddają - odnawialny zasób, który trzeba umieć wydobywać.

Przepiękny edredon, duża kaczka północna. Źródło bogactwa.

foto: lemurov.net

Edredon potrzebny jest do ogrzania ciała, ale kiedy przychodzi czas na wylęganie jaj, dzieli się nim z potomstwem. Wyciąga strzępy z klatki piersiowej i wyściela nimi gniazdo, izolując je od zimnych kamieni. Pióra później odrosną, a gniazdo można ostrożnie „okraść", zabierając puch. Zresztą edredon nie wróci tu w przyszłym roku, a zrobi nowe gniazdo.

Główny problem z gniazdem to jego odnalezienie. Są sprytnie ukryte w szczelinach i zagłębieniach.

foto: lemurov.net

Złota zasada brzmi: kiedy w gnieździe są jaja, możesz wziąć trochę puchu. Ale kiedy pisklęta dorosną i odlecą, zabierz wszystko. Jeśli jesteś chciwy i bezczelny, ostrożne ptaki po prostu odlecą do innych krajów, więc tylko najbardziej odpowiedzialni ludzie mogą zbierać puch.

Tak wygląda struktura puchu pod mikroskopem.

foto: lemurov.net

Rzadko udaje się wydobyć z jednego gniazda więcej niż 15 gramów puchu, dla jednego kilograma trzeba przeszukać dziesiątki gniazd, a wszystko to ręcznie, wśród skał i klifów. Światowa produkcja sięga ledwie 4 ton, głównie puch kupują wojskowi i polarnicy, reszta sprzedawana jest jako przedmiot luksusowy w najcieplejszych i najlżejszych kocach na świecie. 5000 dolarów za sztukę o wadze 800 gramów!

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: lemurov.net